Strona głównaAktualności → Światowy Dzień Liczby Pi

Światowy Dzień Liczby Pi

DZIEŃ  LICZBY  PI
W dniu 14 marca w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby Pi. Co to za liczba? Najlepiej zobrazowała ją w swoim wierszu „Wielka liczba” Wisława Szymborska
Wisława Szymborska   "Wielka liczba":

Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe,
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem
osiem dziewięć obliczeniem
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie.
Najdłuższy ziemski wąż po kilkunastu metrach się urywa
podobnie, choć trochę później, czynią węże bajeczne.
Korowód cyfr składających się na liczbę Pi
nie zatrzymuje się na brzegu kartki,
potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze,
przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,
przez całą nieba wzdętość i bezdenność.
O, jak krótki, wprost mysi, jest warkocz komety!
Jak wątły promień gwiazdy, że zakrzywia się w lada przestrzeni! A tu dwa trzy piętnaście trzysta dziewiętnaście
mój numer telefonu twój numer koszuli
rok tysiąc dziewięćset siedemdziesiąty trzeci szóste piętro
ilość mieszkańców sześćdziesiąt pięć groszy
obwód w biodrach dwa palce szarada i szyfr,
w którym słowiczku mój a leć, a piej
oraz uprasza się zachować spokój,
a także ziemia i niebo przeminą,
ale nie liczba Pi, co to to nie,
ona wciąż swoje niezłe jeszcze pięć,
nie byle jakie osiem,
nieostatnie siedem,
przynaglając, ach, przynaglając gnuśną wieczność
do trwania.

Nauczycielki matematyki Edyta Jadczak i Aneta Podlaska wraz ze swoimi uczniami przybliżały tę liczbę społeczności szkolnej nie tylko od strony matematycznej, ale i polonistycznej. Organizacja święta trwała kilka dni. Uczniowie przygotowali plakaty dotyczące liczby Pi, a także prezentacje multimedialne, które zostały pokazane podczas lekcji matematyki. Na korytarzach pojawiły się hasła zbudowane z przedrostka pi, np. pies, piekarnia, pinezka, pierogi, pióra, itp.  Na lekcjach matematyki pani Edyta Jadczak (w budynku przy ul. Kieleckiej) i pani Aneta Podlaska ( w budynku przy ul. Kierzkowskiej) zapoznały uczniów z zastosowaniem liczby Pi w matematyce. Uczniowie samodzielnie wyznaczali jej wartość poprzez mierzenie obwodu i średnicy nakrętek, kubeczków, a nawet pizzy. Rozwiązywali również zadania, które dotyczyły wartości liczby Pi.
Mamy nadzieję, że zagadnienia matematyczne pokazane w inny sposób pozwolą uczniom lepiej zrozumieć i polubić ten trudny przedmiotu , jakim jest matematyka.

Tekst: Aneta Podlaska, Edyta Jadczak