Strona głównaAktualności → Pierwszaki w muzeum

Pierwszaki w muzeum

Herb Radomia – warsztaty w muzeum
Na początku lutego uczniowie klasy I a uczestniczyli w edukacyjnych warsztatach tematycznych „Herb Radomia” w Muzeum Jacka Malczewskiego w Rynku. Dzieci poznawały historię herbu, poszczególne jego elementy, symbolikę kolorów.  W masie solnej odciskali metalową pieczęć  godła XV wiecznej pieczęci naszego miasta.  Samodzielnie malowali wisior w kolorach heraldycznych  (czerwonym i złotym). Na koniec mocowali sznureczki. Po skończonych warsztatach z ciekawością wyszukiwali herbu Radomia na ścianach Ratusza.
Warsztaty uczniom się bardzo podobały. Dzięki nim poznali cząstkę historii Polski i naszego regionu. Przybliżyły także postać króla Kazimierza.
Kamień, glina, nić – warsztaty w muzeum
            Uczniowie klasy I c wzięli udział w warsztatach” Kamień, glina i nić”. Dzieci  poznały cały proces powstawania ceramiki – od wyjęcia kawałka gliny z ziemi, poprzez jej  uzdatnianie, lepienie i suszenie, aż po jej wypalenie. Pod  czujnym okiem  pracowników muzeum  wykonały metodą średniowieczną naczynia gliniane. Uczniowie poznali również historyczną technikę tkacką. Ich zręczne ręce wykonały kolorowy  pas tkaniny przekładając wątek przez  pasy osnowy. Zajęcia w muzeum przyniosły dzieciom wiele radości i satysfakcji.
Na koniec obydwie klasy obejrzały wystawę butów „Każdy krok zostawia ślady”.

Tekst: M.Januszewska