Strona głównaAktualności → Akademia Młodego Odkrywcy

Akademia Młodego Odkrywcy

Witamy ponownie, w dniu 28 marca 2019 r. odbyły się kolejne zajęcia  w ramach innowacji „Akademia Młodego Odkrywcy”. Tym razem zagadnieniem pokazów było znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Dla czego widzimy barwy”.
Światło widzialne to widzialna część promieniowania elektromagnetycznego, odbierane przez siatkówkę ludzkiego oka. Światło białe jest  mieszaniną fal o różnych długościach. Barwy możemy rozróżniać dzięki fotoreceptorom jakie znajdują się na siatkówce. Wśród fotoreceptorów wyróżnia się trzy główne rodzaje reagujące na światło z innego zakresu barw: światło czerwone, światło zielone, światło niebieskie.
Dlaczego widzimy kolor przedmiotu? Widzimy zawsze ten kolor, który odbija się od oglądanego przedmiotu. Jeśli jakiś oświetlony przedmiot pochłania wszystkie kolory, światło nie odbija się i widzimy kolor czarny.
Uczniowie klasy 3. wysłuchali prezentacji o barwie oraz o tym, jak powstaje tęcza. W trakcie wykonywania doświadczeń  poznali właściwości mieszania się kolorów, tworząc różne barwy. Wynikiem doświadczeń były odpowiedzi uczniów na pytania zadawane przez prowadzących, np. Jak samodzielnie można stworzyć tęcze? Jakie kolory trzeba połączyć żeby powstała barwa np. zielona? Nie zabrakło też czasu na niezwykłą zabawę z kolorami.
Doświadczenia sprawiły uczniom przyjemność, chętnie w nich uczestniczyli i z zainteresowaniem poszerzali swoje wiadomości.

Katarzyna Łukomska
Małgorzata Basa
Uczniowie koła fizycznego i chemicznego