Strona głównaAktualności → 2018-19 Akademia Młodego Odkrywcy 6

2018-19 Akademia Młodego Odkrywcy 6

Witamy ponownie, w dniu 23 maja 2019 r. odbyły się kolejne zajęcia  w ramach innowacji „Akademia Młodego Odkrywcy”. Tym razem zagadnieniem pokazów było znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Czy owoce służą tylko do jedzenia”.
Owoce to bogate źródło witamin, minerałów, błonnika i  cukrów prostych, m.in. fruktozy i sacharozy. Oczywiście są to cukry zdrowsze, pochodzące z naturalnych źródeł, niezbędne naszemu organizmowi. Ale nie tylko…
Projekt „Czy owoce i warzywa mogą być źródłem napięcia elektrycznego” przygotował i prezentował Jakub Paździor z klasy 8b.
 Uczniowie klasy 3. uczestniczyli w doświadczeniu, które dowiodło, że za pomocą owoców i warzyw mogli wykonać swoje własne, naturalne baterie. Różne owoce i warzywa są w stanie przewodzić prąd elektryczny. Sok, który się w nich znajduje, jest elektrolitem. Oznacza to, że znajdują się w nim jony, które są nośnikami prądu.
Druga część akademii poświęcona była prezentacji najlepszych doświadczeń przygotowanych przez uczniów klas siódmych i ósmych w ramach konkursu „Moje pierwsze doświadczenie”. Celem  konkursu  było zaprojektowanie i wykonanie doświadczenia fizycznego lub chemicznego przedstawiającego zjawiska, z jakimi spotykamy się w życiu codziennym. Jury oceniało między innymi oryginalność pomysłu i sposób prezentacji doświadczenia – jego przebieg, obserwacje i wnioski.
Uczestnicy konkursu:
Nr grupy    Imię i nazwisko        Nazwa Doświadczenia
1    Damian Sitarek                    kl. 7a    Wykrywanie dwutlenku węgla
2    Węgrzynowska Wiktoria
Amelia Kiełbasa                        kl. 8d    Cytrynowa piana
3    Ziółek Iga
Emilia Florianowicz                    kl. 8d    Topnienie oleju
4    Kinga Jędrasik
Julia Petynka                             kl. 8b    Tworzenie „Efektu krwi”
5    Agata Malczewska
Kacper Rejczak                         kl. 8b    „Szalona piana”, „Słup Gazu”
6    Alicja Jagiełło                              kl. 8a
Maciej Noga                                kl. 8b    Masa plastyczna –„Glutek”
7    Katarzyna Iwańska
Natalia Miszczyk                         kl. 7b    Wybuchający wulkan
8    Natalia Kucharczyk
Aleksandra Gierwatowska          kl. 8c    Zmiana barwy wskaźników –odczyn pH roztworu
9    Iga Majewska
Alicja Podlewska                          kl. 7a    Znikający atrament

Laureatami  zostali:
I miejsce : Kinga Jędrasik, Julia Petynka,  kl. 8b
                        Tworzenie „Efektu krwi”
II miejsce: Agata Malczewska, Kacper Rejczak, kl. 8b
                         „Szalona piana”, „Słup Gazu”
    III miejsce:  Natalia Miszczyk , Katarzyna Iwańska, kl. 7b
                                „Wybuchający wulkan”

Doświadczenia sprawiły uczniom przyjemność, chętnie w nich uczestniczyli i z zainteresowaniem poszerzali swoje wiadomości. Na koniec spotkania przygotowano niespodziankę dla najmłodszych uczestników. Uczniowie klasy III zostali nagrodzeni dyplomami za zaangażowanie i wytrwałość w zdobywaniu wiedzy z zakresu fizyki i chemii podczas realizacji innowacji „Akademia Młodego Odkrywcy”

Konkurs odbył się także 20 maja 2019 r. w szkole przy ul. Kierzkowskiej.  Zadaniem konkursu  była prezentacja najlepszych doświadczeń przygotowanych przez uczniów klas siódmych i ósmych w ramach konkursu „Moje pierwsze doświadczenie”. Celem  konkursu  było zaprojektowanie i wykonanie doświadczenia fizycznego lub chemicznego przedstawiającego zjawiska, z jakimi spotykamy się w życiu codziennym. Ocenie podlegały: oryginalność pomysłu, sposób prezentacji doświadczenia i jego przebieg.
Uczestnicy konkursu:
1    Jakub Pietruszka,
Jan Majduch  kl. 7f  Kula antygrawitacyjna    I miejsce
2    Maciej Oko,
Jakub Górski   kl. 7f    Prawo Pascala Cola +mentos=Gejzer  II miejsce
3    Amelia Stanikowska ,
Julian Jaroszek  kl. 7f  Pasta słonia    I miejsce

Katarzyna Łukomska
Uczniowie koła fizycznego i chemicznego