Strona głównaAktualności → 11 Listopada - ul. Kielecka

11 Listopada - ul. Kielecka

„Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno…” – wyśpiewali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Władysława Syrokomli, podczas uroczystej akademii z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
    Na ten dzień czekaliśmy z niecierpliwością. Próby występów artystycznych, nauka pieśni patriotycznych, dekorowanie sal lekcyjnych… 9 listopada podsumowaliśmy wszystkie nasze działania. W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się uczniowie oddziałów przedszkolnych i kl. I-III wraz z nauczycielami, dyrekcją szkoły oraz rodzicami. Wszyscy zgromadzeni mieli przypięte biało-czerwone kotyliony.
    O godzinie 10.30 rozpoczęła się uroczysta akademia, przygotowana przez Mały Samorząd Szkolny pod opieką nauczycielek: Edyty Sadowskiej, Pauliny Góźdź, Mieczysławy Pastuszki i Małgorzaty Januszewskiej. Występ uczniów z klas 1b, 2a, 2c i 3d był pełen  wzruszających momentów, skłaniał do zadumy i refleksji. W pięknym, słowno-muzycznym przedstawieniu uczniowie przypomnieli zebranym trudną drogę Polski do niepodległości. Wspominali polskich bohaterów narodowych, opisywali znane wszystkim rodakom symbole narodowe: godło, flagę i hymn. Uczniowie klasy 2c zaprezentowali zachwycający taniec z szarfami, które finalnie ułożyły się w biało-czerwona  flagę Polski., zgodnie z wyrecytowanym fragmentem wiersza Czesława Janczarskiego: „Czerwień to miłość, biel – serce czyste…”
    Bardzo ważnym i jakże wymownym punktem akademii było bicie rekordu dla Niepodległej. Dokładnie o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i przybyli na akademię rodzice wspólne zaśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Przystąpienie do akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej sprawiło, że w tej chwili zjednoczyliśmy się z naszymi rodakami z całego kraju, dając świadectwo patriotyzmu i radości z wolnej, niepodległej Polski.
    Ostatnim akcentem szkolnej akademii było rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu patriotycznego „Kwiaty dla Niepodległej” zorganizowanego przez nauczycielki: Edytę Sadowską oraz Paulinę Góźdź. Pani dyrektor Małgorzata Suligowska oraz pani wicedyrektor Elżbieta Kozera wręczyły uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w dwóch kategoriach: praca płaska i przestrzenna. W obu przypadkach jury miało duże trudności z wyłonieniem zwycięzców, gdyż wszystkie prace były oryginalne i pięknie wykonane, odzwierciedlały ogrom pracy i zaangażowania całych rodzin. Ostatecznie przyznano 8 nagród głównych oraz równorzędne I, II i III miejsca. Oto laureaci poszczególnych miejsc:

Nagrody główne: Tomasz Gorzelak, Blanka Stachura, Nikola Sowa, Adam Więcaszek, Nadia Chyra, Łucja Fila, Alicja Sadowska, Maja Pieczeniak

I miejsce: Krzysztof Babula, Oliwia Sekuła, Malwina Adamczyk, Amelia Sekuła, Łukasz Kęska, Maja Smolarz, Łukasz Komosa, Klaudia Sikora, Piotr Bus, Zuzanna Pełka

II miejsce: Pola Warchoł, Oskar Motyka, Wiktoria Kaca, Mateusz Michalec, Arkadiusz Stefański, Magdalena Sirak, Bartłomiej Kurek, Tomasz Świeżewski, Zuzanna Sobieraj, Lena Lesiak, Zofia Gil

III miejsce: Kamil Pyszczek, Zofia Zaręba, Zofia Moszumańska, Maja Gregorczyk, Maciej Mąkosa, Hanna Pomagalska, Marcel Motyka, Filip Jabłonka, Natalia Owczarek, Liliana Golińska

Wyróżnienia: Zuzanna Wójcik, Antoni Kosior, Kacper Nowak, Jakub Jakóbiak, Zuzanna Olszewska, Piotr Kosiec, Adam Siara, Mikołaj Wierzbicki, Nikola Karczewska, Julian Stańczyk, Marcelina Drabik, Jakub Badowski, Hanna Krupa, Franciszek Jaroszek, Daniel Wójcik, Oliwia Murawska, Bartosz Sasin
    Akademia z okazji 11 listopada była dla całej społeczności szkolnej okazją do wspólnego świętowania, wyrażenia radości z tego, że możemy dziś żyć w niepodległym kraju. Była również podsumowaniem realizowanego w szkole projektu edukacyjnego „Jesteśmy Polką i Polakiem”, którego głównym celem było rozbudzenie w uczestnikach uczuć patriotycznych. Wspólne działania uczniów, rodziców, dyrekcji szkoły i nauczycieli, przyczyniły się do tego, że setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości na długo pozostanie w naszej pamięci. Zgodnie ze słowami wyśpiewanymi przez najmłodszych  „11 listopada 1918 – zapamiętamy już na zawsze!!!”

tekst: E.Sadowska