Strona głównaComenius 2008-2010 → Wizyta w Turcji

Wizyta w Turcji

TURCJA 22.02-1.03.2009

W dniach 23-27 lutego 2009 r. odbyła się wizyta partnerska w Izmirze  w Turcji, w której uczestniczyli nauczyciele PSP Nr 15. Izmir to piekne portowe miasto nad Zatoką Izmirską. Jego początki sięgają 3 tys. lat p.n.e. W szkole CEM BAKIOGLU ANADOLU LISESI uczestnicy spotkania spotkali się z młodzieżą turecką, obejrzeli przedstawienia teatralne i wystawy tematyczne, brali udział w ciekawych zajęciach plastycznych (tworzenie obrazów techniką ebru). Oprócz szkoły partnerskiej mieli możliwość obejrzenia trzech innych placówek (w tym szkoły muzyczno-plastycznej) oraz bardzo nowoczesnego Uniwersytetu w Izmirze. Pozwoliło to na porównanie systemów edukacyjnych w Turcji i w Polsce. Zwiedzili wiele pięknych miejsc zaliczanych do światowego dziedzictwa zabytków.  Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wycieczka do starożytnego Efezu, miejsca związanego  z kulturą grecką oraz znajdującego się nieopodal Domku Maryi, matki Jezusa.  Ruiny starożytnego miasta Hieriapolis  oraz spacer po Pammukale (Bawełnianej twierdzy) również dostarczyły fantastycznych wrażeń. Uczestnicy wizyty mieli okazję do spróbowania przysmaków kuchni tureckiej, podziwiali niezwykłą przyrodę i piękne położenie Izmiru oglądanego również z perspektywy Zatoki Izmirskiej (rejs statkiem).
W czasie wizyty omówiono również realizację zadań w poszczególnych szkołach partnerskich.  Wymieniono się doświadczeniami z przebiegu imprezy „Tradycje żywieniowe krajów partnerskich”. Zaprezentowano pierwszy numer gazetki „Żyjmy zdrowo, aktywnie i kolorowo!” przygotowany w poszczególnych szkołach.