Strona głównaComenius 2008-2010 → Wizyta w Portugalii

Wizyta w Portugalii

PORTUGALIA 8.11-14.11.2009

Wizyta partnerska w Portugalii trwała od 08.11.2009 do 14.11.2009. Organizowała ją szkoła Escola Secundaria Dr. Solano de Abreu w Abrantes. Uczestniczyli w niej: dyrektor szkoły– p. Małgorzata Suligowska, nauczyciel jęz. polskiego – p. Małgorzata Dąbrowska, nauczyciel jęz. angielskiego – p. Grażyna Molga, nauczyciel kszt. zintegrowanego – Dorota Magnowska, oraz uczniowie: Dagmara Marciniak i Grzegorz FalińskI. Przywitano nas uroczystą ceremonią otwarcia wizyty, nawiązującą do tradycji i odkryć geograficznych, dokonanych przez portugalskich podróżników. Ważnym punktem były prezentacje multimedialne krajów partnerskich. Tego samego dnia zwiedzaliśmy Abrantes, które jest malowniczą, pełną kwiatów miejscowością. W czasie trwania wizyty mieliśmy też okazję zobaczyć: Obidos - maleńkie miasteczko, z białymi domami obrośniętymi kolorowymi bugenwillami, Peniche – półwysep na Oceanie Atlantyckim, Budha Eden Garden of Peace – park ze wspaniałymi, ogromnymi posągami Buddy, Fatimę – sanktuarium, ośrodek kultu maryjnego. Ostatni dzień wizyty spędziliśmy w stolicy Portugalii – Lizbonie. To właśnie stąd wielcy żeglarze rozpoczynali swoje wyprawy w erze wielkich odkryć geograficznych. Widzieliśmy: Torre de Belem, Mosteiro dos Jerónimos  - Klasztor Hieronimitów, przez samych Portugalczyków wybrany kilka lat temu jako najważniejsza i najpiękniejsza budowla w kraju i Padrão dos Descobrimentos  - pomnik odkrywców z Henrykiem Żeglarzem na czele. Wycieczki pozwoliły nam W czasie trwania wizyty uczniowie mieli okazję aktywnie i zdrowo spędzać czas. Oprócz wycieczek zorganizowano wiele zajęć sportowych. Sprzyjały one integracji oraz przełamywaniu barier językowych i kulturowych. Uczestnicy wizyty szybko zaprzyjaźnili się ze sobą. Rodziny portugalskie, goszczące polskich uczniów, starały się, by Dagmara i Grześ spędzili czas jak najbardziej atrakcyjnie. Ważnym punktem wizyty w Portugalii były rozmowy na temat projektu. Omówiono sposób realizacji dotychczasowych działań w poszczególnych krajach, zaangażowanie uczniów i nauczycieli oraz realizację działań zaplanowanych na najbliższe miesiące. Ustalono dokładne terminy następnych wizyt partnerskich. Wizyta w Portugalii pozostawiła wiele wspomnień. Była niewątpliwie okazją do doskonalenia umiejętności językowych, poznania kultury i zwyczajów życia codziennego Portugalczyków, spróbowaliśmy świeżych portugalskich owoców i soków owocowych, wymieniliśmy doświadczenia związane z realizacją projektu, pogłębiliśmy istniejące już przyjaźnie i zawarliśmy nowe.