Strona głównaComenius 2008-2010 → Wizyta w Norwegii

Wizyta w Norwegii

WIZYTA W NORWEGII 21.03-26.03.2010

W dniach od 22 do26 marca 2010r. odbyło się szóste spotkanie partnerów programu  Comenius „Uczenie się przez całe życie”. Tym razem zostało zorganizowane w Trondheim, w Norwegii. Naszą szkołę reprezentowały: dyrektor Małgorzata Suligowska i nauczycielka języka angielskiego Grażyna Molga. W spotkaniu wzięli udział również partnerzy z Estonii, Turcji, Portugalii, Włoch, Hiszpanii i Czech. Głównym celem wizyty była wymiana doświadczeń związanych z realizacją projektu „Let`s Live Healthily and Colourfully!”. Nauczyciele i uczniowie szkoły norweskiej przyjęli  nas  w sposób uroczysty, pełen sympatii i zaangażowania. Zaproponowany przez organizatorów program wizyty był pod każdym względem profesjonalnie przygotowany. Mieliśmy możliwość obejrzenia kilku szkół, uczestniczenia w zajęciach sportowych na śniegu, spotkań z młodzieżą oraz zwiedzenia Trondheim i ciekawych miejsc w pobliżu miasta. Ponadto wizyta ta dała nam możliwość poznania atrakcyjnych metod nauczania w szkolnictwie norweskim. W czasie spotkań poświeconych projektowi przedstawiono sprawozdania z dotychczasowej realizacji zadań oraz prezentacje multimedialne obrazujące kraj, region, obyczaje, folklor danego kraju. Poza tym nauczyciele mieli okazję wymienić się doświadczeniem oraz omówić inne tematy związane z projektem, między innymi temat zbliżającej się wizyty w Hiszpanii. W pierwszym dniu wizyty byliśmy zaproszeni na kolację w domu norweskiej nauczycielki i spróbowaliśmy wspaniałego norweskiego łososia. Na pierwszy plan norweskiego menu wysuwają się potrawy z ryb, krabów i krewetek. Ciekawostką jest, że woda prosto z kranu jest czysta i nadaje się do picia bez uzdatniania. Następnie zwiedziliśmy miasto. Trondheim to dawna stolica Norwegii i trzecie co do wielkości miasto w tym kraju. Najpiękniejszy zabytek Trondheim to Katedra Nidaros, która należy do ścisłej czołówki w rankingu największych średniowiecznych zabytków Norwegii. Jest to najstarsza świątynia w całej Skandynawii w stylu gotyckim. Przy tym Trondheim ma wiele uroku typowego dla norweskich miast. Piękne położenie stanowi ogromną atrakcję. Wszystkie wyobrażenia o Norwegii znajdują odzwierciedlenie w Trondheim i okolicach. Miasto leży tuż przy morzu, w miejscu, w którym rzeka Nidelva spotyka fiord Trondheimsfjorden. W ramach wizyty w Norwegii zwiedziliśmy również miejscowość Roros, która uznawana jest za perełkę Dziedzictwa Kultury. To zabytkowe miasto do 1972 r. było centrum wydobycia miedzi. Wycieczka z przewodnikiem dała nam wyobrażenie, jak dawniej żyli i pracowali mieszkańcy tego górniczego miasta. W czasie spaceru po ośnieżonych, śliskich uliczkach miasteczka mieliśmy możliwość podziwiania zachowanych tam charakterystycznych starych drewnianych budynków. Duże wrażenie wywarło na nas zwiedzenie kopalni Olav Mine. Kopalnia świetnie obrazuje pracę górnika na przestrzeni wieków (narzędzia, oświetlenie itp.) Kolacja pożegnalna odbyła się na wysokości 74 metrów,  w restauracji znajdującej się w wieży telewizyjnej, skąd rozciąga się piękna panorama miasta. To był tydzień pełen niezwykłych wrażeń. Wszyscy partnerzy wyrazili ogromne zadowolenie z dotychczasowej współpracy. Długo będziemy pamiętać szczodrość, gościnność i uczynność norweskich partnerów projektu.