Strona głównaComenius 2008-2010 → Wizyta w Hiszpanii

Wizyta w Hiszpanii

WIZYTA W HISZPANII 24.04-30.04.2010

W dniach  26-30 kwietnia 2010 roku, w ramach realizowanego projektu Comenius „Let`s Live Healthily and Colourfully!”  z wizytą w Hiszpanii przebywała delegacja PSP nr 15 w Radomiu: dyrektor Małgorzata Suligowska i nauczycielka języka angielskiego Grażyna Molga.Organizatorem wizyty była partnerska szkoła podstawowa COLEGIO PÚBLICO REINA SOFÍA – CEUTA znajdująca się na terenie Maroka w hiszpańskim mieście Ceuta. W wizyci e brali udział przedstawiciele szkół partnerskich: Estonii, Turcji, Czech, Włoch i Polski. Celem wizyty było przedstawienie dotychczasowych działań projektu realizowanych przez szkoły partnerskie oraz omówienie szczegółów dotyczących produktów końcowych projektu. W pierwszym dniu wizyty zostaliśmy oficjalnie powitani  przez władze miasta,  dyrekcję placówek edukacyjnych oraz przedstawicieli instytucji stowarzyszonych sponsorujących projekt. Zwiedziliśmy też miasto i jego różnorodne zabytki. Ceuta jest enklawą na terytorium Maroka. W mieście tym znajduje się najbliższy Europie port afrykański i baza marynarki wojennej. Ceuta jest odległa od Półwyspu Iberyjskiego i Gibraltaru zaledwie o 23 kilometry. Jest wyjątkowym miastem, gdyż stanowi produkt dwóch kontynentów; elementy Europy i Afryki zbiegają się w tym mieście, by stworzyć wyjątkową  i niepowtarzalną atmosferę. Spotykają się tu nie tylko dwa kontynenty i dwa morza, ale też cztery różne kultury: chrześcijańska, muzułmańska, hebrajska i hindu. W czasie naszego pobytu mieliśmy sposobność poznać te cztery kultury, które do dnia dzisiejszego współżyją tutaj ze sobą w znakomitej harmonii. Ceuta może poszczycić się wieloma zabytkami o bardzo różnym charakterze – na uwagę zasługują zarówno kościoły, synagogi, jak i meczety oraz historyczne mury obronne. Wielką atrakcją była dla nas popołudniowa wycieczka stateczkiem po zatoce, gdyż widoki wybrzeża Ceuty są niesamowite. Podczas naszej wizyty odwiedziliśmy kilka szkół podstawowych (w tym realizującą brytyjski program nauczania), szkołę średnią zawodową oraz przedszkole; obejrzeliśmy kilka lekcji, występy artystyczne dzieci, rozmawialiśmy z nauczycielami. Wielokrotnie mieliśmy możliwość skosztowania tradycyjnych potraw hiszpańskich, m.in. przekąsek tapas, paelli, tortilli i gazpacho oraz rozmaitych dań przygotowanych z wszechobecnych tu owoców morza. Kolejny dzień obfitował jak każdy inny w wiele wrażeń. Uczestniczyliśmy w całodziennej wycieczce do Maroka. Zwiedziliśmy północne rejony państwa marokańskiego, obejmujące malownicze wybrzeże. Byliśmy w Tanger, znanym i ważnym porcie nad Cieśniną Gibraltarską oraz w Tetuan, którego zabytkowa Medyna wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaproszeni zostaliśmy również na koncert muzyki poważnej w ratuszu Miejskim. Wieczorem zorganizowano dla nas kolację w restauracji na powietrzu, we wspaniałej atmosferze, pośród starych murów obronnych Ceuty. Zafascynowane odrębnością kulturową, specyfiką regionu i gościnnością gospodarzy delegacje żegnając się wyraziły chęć dalszego podtrzymywania współpracy i nadziei na kolejne spotkanie, tym razem w Estonii.