Strona głównaComenius 2008-2010 → Wizyta w Estonii

Wizyta w Estonii

WIZYTA W ESTONII 16.05-22.05.2010

Ostatnie, ósme spotkanie szkół partnerskich (tym razem nie uczestniczyły w nim Norwegia i Włochy), w ramach realizacji projektu Comeniusa „Żyjmy zdrowo, aktywnie i kolorowo” odbyło się w Estonii w dniach od 16 do 22 maja 2010 roku. Naszą szkołę reprezentowały: dyrektor Małgorzata Suligowska i nauczycielka języka angielskiego Grażyna Molga. Ciekawymi elementami wizyty było spotkanie z estońskimi dziećmi, poznawanie kolejnych szkół, często świetnie wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt, obserwowanie zajęć prowadzonych przez estońskich nauczycieli, rozmowy o tamtejszym systemie oświatowym. Podczas wizyty odbyły się dyskusje na temat realizacji produktów końcowych projektu. Ponadto wypełnione zostały ankiety ewaluacyjne, za pomocą których podsumowaliśmy drugi i ostatni rok realizacji naszego projektu. Estońska szkoła partnerska znajduje się w wiosce Palupera, w pobliżu znanego kurortu narciarskiego Otepää i około 40 km od słynnego miasta uniwersyteckiego Tartu. Partnerzy estońscy, pełniąc rolę gospodarzy, ujęli nas swoją otwartością i serdecznością. Witając zagranicznych gości, uczniowie dali popis umiejętności artystycznych, tańcząc i śpiewając regionalne pieśni. Tutejsi nauczyciele oprócz wymagań edukacyjnych z zakresu nauczania języków obcych i technologii  komputerowej dużą wagę przywiązują do tradycji. Już w pierwszym dniu wizyty mieliśmy możliwość obserwowania zajęć lekcyjnych z języka angielskiego oraz muzyki. Po południu zwiedziliśmy stary młyn, w którym mieści się także muzeum. W następnych dniach obejrzeliśmy: nowocześnie wyposażony żłobek Konguta, gimnazjum w Otepää oraz szkoły w Valga i Pühajärve. Wszystkie te placówki są skomputeryzowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt, w każdej sali lekcyjnej jest tablica interaktywna oraz komputery. Kolejne dni również obfitowały w zwiedzanie. Najpierw spacerowaliśmy po Otepää; to małe miasteczko, a w nim aż kilkadziesiąt hoteli i pensjonatów nad czystym, pięknym jeziorem Puhajarv. Zimą przyjeżdżają tu wielbiciele narciarstwa. Odbyła się również wycieczka do Tartu, miasta z jednym z najstarszych w krajach nadbałtyckich uniwersytetów. Podczas zaborów, szczególnie zaś po zamknięciu przez władze carskie Uniwersytetu Warszawskiego, kształcili się tu Polacy, którzy nie chcieli zdobywać wiedzy na uczelniach rosyjskojęzycznych w Królestwie i Rosji. We wtorek pojechaliśmy na krótko do sąsiadującego kraju, Łotwy. Tuż przy granicy z Łotwą jest miasteczko Valga, gdzie byliśmy przyjęci przez władze miejskie. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy mauzoleum Barclay de Tolly, feldmarszałka rosyjskiego. W ostatnim dniu pobytu pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do stolicy Estonii. Tallin jest jednym z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych w Europie. Jest miastem portowym nad Zatoką Fińską. Mogliśmy w nim podziwiać najwspanialszą w krajach nadbałtyckich starówkę z plątaniną wąskich, kamiennych uliczek, średniowieczny rynek z gotyckim ratuszem, rzędy mieszczańskich kamieniczek, interesujące kościoły i muzea, wreszcie potężne mury obronne z basztami. Zwiedziliśmy wnętrza budynków Parlamentu oraz park w pobliżu Pałacu Prezydenckiego Kadriorg. Spacerowaliśmy też po muzeum wsi estońskiej. Ostatni wieczór spędziliśmy na zwiedzaniu i kolacji w pięknym i dobrze zachowanym zamku Sangaste. Podczas kolacji mieliśmy szansę zasiąść przy wspólnym stole ze wszystkimi nauczycielami goszczącej nas estońskiej szkoły. Bardzo miło spędziliśmy ten czas, jedząc estońskie smakołyki i rozmawiając na różne tematy. Z jednej strony było nam przykro, że to już koniec naszej wizyty, ale z drugiej strony przywieźliśmy z Estonii wiele pięknych wspomnień i wrażeń, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.