Strona głównaAktualności → Wycieczka klas 7 i 8

Wycieczka klas 7 i 8

Uczniowie klas 7 i 8 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 mieli okazję uczestniczyć w ciekawej wycieczce „Niepodległość i pokazy z fizyki”. W piękny wrześniowy dzień nasi uczniowie wyruszyli ze szkoły, aby uczyć się w terenie. Podczas wyjazdu mieli możliwość zobaczyć takie miejsca jak Pomnik Legionu Puławskiego w Pakosławiu – miejsce bitwy 19/20 maja 1915 r. czy Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach – miejsce bitwy Legionistów Polskich 22-24 października 1914 r. Zwiedzali również Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie zapoznali się z blisko 100-letnimi tradycjami lotniczymi Dęblina, jak również najważniejszymi etapami dziejów polskich skrzydeł, którą odzwierciedlała wystawa główna „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Ekspozycja ułożona chronologicznie, uzupełniona jest licznymi dokumentami i archiwaliami oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego, wzbogacona prezentacjami dźwiękowymi i filmowymi.  Na zakończenie wycieczki uczniowie uczestniczyli w pokazach z fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Jest to impreza o najdłuższej tradycji w kraju wśród sobie podobnych. Ideą Pokazów z fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Uczniowie wzięli udział w programie, który przybliżył uczniom tajemnice fizyki z następujących działów: Fizyka zabawek, Błękitna planeta, Fizyka latania, Światło i oko. Takie wyjazdy to doskonały przykład lekcji w terenie. Historia, geografia, fizyka czy chemia nie są już takie straszne dla naszych uczniów.

tekst: M.Basa

D.Ługowska