Strona głównaAktualności → Śladami Jana Kochanowskiego – wycieczka do Czarnolasu i Zwolenia

Śladami Jana Kochanowskiego – wycieczka do Czarnolasu i Zwolenia

Uczniowie klasy VII f i  VIII f pod opieką nauczycielek:  Aldony Miękus i Izabeli Wróblewskiej , wzięli udział w niezwykle ciekawej wycieczce do Czarnolasu i Zwolenia  śladami największego polskiego poety epoki odrodzenia – Jana Kochanowskiego.
Pierwszym punktem wycieczki było  zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego
w Czarnolesie.  Przed budynkiem muzeum znajduje się pomnik  przedstawiający stojącego, witającego przybyszów Mistrza Jana. Następnie uczniowie zwiedzili kolejne sale muzeum ,
w których znajdował się  zbiór pierwszych wydań utworów Jana z Czarnolasu, a także obejrzeli gobeliny  nawiązujące tematem do sal,  w których zostały wystawione. Każda z nich nawiązuje do następujących po sobie okresów twórczości Kochanowskiego. Muzeum może poszczycić się również pamiątkami bezpośrednio związanymi z poetą: własnoręcznym wpisem w poczet żaków Akademii Krakowskiej, dębowym fotelem z herbem Korwin, a także żelaznymi drzwiami z jego dworku.
Na terenie kompleksu znajduje się kaplica wzniesiona na fundamentach  domu Jana Kochanowskiego. W podziemiach uczniowie wzięli udział w zabawach interaktywnych, dzięki którym powtórzyli i utrwalili zdobytą wiedzę na temat życia i twórczości Jana Kochanowskiego. Muzeum otoczone jest parkiem, w którym znajduje się aleja lipowa (jak wiadomo, lipa to drzewo kojarzone z fraszkami czarnoleskiego poety). W miejscu słynnej lipy, pod którą według tradycji siadywał i pisał Jan Kochanowski, stoi XIX-wieczny, kamienny obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki.
Szpaler drzew doprowadził nas przed legendarny kamień z czasów poety. Związana jest z nim legenda, że ten, kto na nim usiądzie, zostanie natchniony i w niedługim czasie zyska sławę. Nawet najwięksi sceptycy nie omieszkali usiąść  na nim, choćby na krótką chwilę. W niedawno wybudowanym amfiteatrze w parku czarnoleskim uczniowie wzięli udział w konkursie recytatorskim , w którym zaprezentowali fraszki własnego autorstwa. Konkurs wygrali Antoni Urbański i Maja Bugalska z klasy VIII f oraz Jakub Pietruszka z klasy VII f.
Następnie uczniowie zwiedzili kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, w którym obejrzeli Kaplicę i Kryptę Kochanowskich. Znajdujące się w Kaplicy Kochanowskich wykute w czerwonym, chęcińskim marmurze popiersie Jana Kochanowskiego stanowi dziś jedyny bliski oryginałowi wizerunek poety. Pod posadzką kaplicy znajduje się krypta, w której pochowani są rodzice poety i Jan z Czarnolasu.
Wycieczka śladami Jana Kochanowskiego była bardzo udana. Dzięki niej uczniowie
 w interesującej formie poszerzyli swoją wiedzę na temat życia i twórczości poety
z Czarnolasu.

Tekst: I. Wróblewska