Strona głównaAktualności → Śladami Henryka Sienkiewicza

Śladami Henryka Sienkiewicza

14 listopada uczniowie klasy 5b i 5c wraz z nauczycielkami, Panią L. Michalską, R. Gozdowską- Rutką oraz Anną Wójcik udali się na wycieczkę do Muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Oceaniki.
Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W 1958 roku powstało tam Muzeum H. Sienkiewicza, gdzie na parterze odtworzono wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pobytu pisarza. Zobaczyliśmy gabinet do pracy, salon dla gości, jadalnię, palarnię oraz sypialnię pisarza. Niezwykle intrygujące było zobaczyć sprzęty, meble, obrazy, bibliotekę autora „ W pustyni i w puszczy”.
Na piętrze ulokowano ekspozycje poświęcone pisarzowi np. jego książki tłumaczone na wiele języków, listy, pamiątki osobiste.
W osłupienie wprawił Nas tajemniczy pokój, w którym znajdowały się pamiątki z podróży H. Sienkiewicza. Niezwykłe! Bardzo podobało Nam się zwiedzanie pałacyku pisarza. Jesteśmy pewni, że dzięki tej wizycie postać polskiego noblisty stała Nam się bliższa.
Następnie udaliśmy się do miejscowości Chrusty, gdzie znajduje się Oceanika a w niej wielkie akwaria ze zwierzętami wodnymi z całego świata.
Zobaczyliśmy wodny świat, rośliny, zwierzęta na co dzień niedostępne. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o rekinach, piraniach, płaszczkach, pyszczakach i wielu innych rybach. Pośrodku stali znajdowało się niewielkie akwarium- leśna rzeka, gdzie mogliśmy karmić rybki. Ależ były głodne!
Nie mogliśmy ominąć rafy koralowej i nie zobaczyć Błazenków- filmowy Nemo. Z Oceaniki wyszliśmy bardzo usatysfakcjonowani.
Przyszedł czas na powrót do Radomia, na zakończenie wszyscy zgodnie przyznaliśmy, że była to bardzo udana i pouczająca wyprawa. Zadowoleni wróciliśmy do domu.

tekst: A.Wójcik