Strona głównaAktualności → Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia

Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia

W dniu 23 pażdziernika w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Radomiu po raz kolejny odbyło się otwarcie wystawy „ Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Została ona zorganizowana przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwem: Radom, Kozienice i Zwoleń.

W otwarciu wzięli udział uczniowie klasy V A wraz z  pedagog Wiolettą Pożyczka oraz nauczycielem biologii Jolantą Czapczyńską.
Wystawę rozpoczęła p Lucyna Wiśniewska dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Pan  Jerzy Zawodnik naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Radomiu opowiedział o walorach zdrowotnych przebywania w lesie, a pani Edyta Nowicka kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów omówiła zasady bezpiecznego grzybobrania i ciekawostki związane z grzybami, w szczególności tegoroczne obserwacje leśników dotyczące grzybobrań w lasach radomskich i świętokrzyskich.
Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących dla ludzi i przyjaznego dla lasów grzybobrania. Na wystawie można było obejrzeć 60 sztuk atrap udostępnionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Atrapy wykonane w skali 1:1, wśród nich grzyby jadalne i mylone z nimi ich trujące sobowtóry, a także rzadkie grzyby chronione. Odwiedzający ekspozycję mogli poczuć się jak w prawdziwym lesie. Sprzyjała temu aranżacja roślin runa leśnego i drzew leśnych.
Dostępne były także materiały edukacyjne w postaci ulotek i broszur o grzybach, a także kleszczach. Dla smakoszy kuchni inspirowanej lasem leśnicy przygotowali broszurę ze sprawdzonymi przepisami na potrawy z darów lasu. Obejrzeliśmy film na temat grzybów, a także profilaktyki kleszczy.
Leśną atmosferę podczas uroczystości otwarcia podkreślił koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.
Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów oraz zaproszonych gości.

Tekst:J Czapczyńska