Strona głównaAktualności → Otwarte umysły, nauka przez doświadczenia.

Otwarte umysły, nauka przez doświadczenia.

3 marca odbyły się kolejne zajęcia organizowane w ramach innowacji „Otwarte umysły, nauka przez doświadczenia” pod hasłem „Mydlarnia i świeczkarnia”. Uczniowie klas 8a, uczestnicy koła chemicznego „Pierwiastek” pokazali swoim młodszym kolegom i koleżankom, uczniom klasy 4a, ciekawy sposób na samodzielne wykonywanie świec oraz tworzenie piasku kinetycznego. Początek zajęć  to niezwykła opowieść o wulkanach, lawach  i rodzajach świec  przygotowana przez uczniów koła chemicznego. Ale czym byłyby zajęcia, w których nie przeprowadzamy doświadczenia? Kontynuacją tych opowieści był pokaz prostego, a jednocześnie bardzo  efektownego doświadczenia z wydobywającą się lawą „Wybuchający wulkan”.
W kolejnej części zajęć  dzieci samodzielnie tworzyły świeczki. Mogły się również dowiedzieć, co to jest parafina,  co powoduje że ciało stałe- w tym przypadku parafina- staje się ciekła i czy wszystkie ciała stałe rozpuszczają się w cieczach.  Po tych doświadczeniach pozostały im  pamiątki w postaci samodzielnie wykonanych świec.
Zajęcia „Mydlarnia i świeczkarnia” były połączeniem chemii, fizyki, przyrody i plastyki  w jednym. Dzieci poprzez doskonałą zabawę doświadczyły nauki, nauczyły się samodzielności i wykonały prezent, który zabrały do domu.

tekst: Katarzyna Łukomska