Strona głównaAktualności → Matematyka? - Lubię to!

Matematyka? - Lubię to!

W okresie od 11 do 15 marca 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Radomiu realizowany był projekt edukacyjny „Matematyka? – Lubię to!” opracowany przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Paulinę Góźdź oraz Edytę Sadowską.. Projekt był odpowiedzią na ustanowienie przez Senat RP roku 2019 ROKIEM MATEMATYKI, a jego realizacja zbiegła się z obchodzonym 12 marca Dniem Matematyki.
    Adresatami projektu edukacyjnego „Matematyka? – Lubię to!”, byli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniowie klas I, II i III PSP nr 15 im. W. Syrokomli w Radomiu.
    Jego głównymi celami było: zachęcenie uczniów do rozwijania swojej wiedzy i umiejętności w zakresie edukacji matematycznej oraz rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów.
    Uczniowie bardzo ochoczo przystąpili do realizacji zaplanowanych zadań. Wspierani i motywowani przez swoich nauczycieli podejmowali kolejne wyzwania.
    W pierwszym dniu projektu uczestnicy przygotowywali okolicznościowe identyfikatory – papierowe lizaki lub zakładki do książek, na których widniało hasło Dzień Matematyki.
     Podczas całego matematycznego tygodnia przygotowywali również prace plastyczno – techniczne pod hasłem „Zwierzątko z figur geometrycznych”, które sukcesywnie były eksponowane na szkolnym korytarzu. Galeria prac, obok gazetki tematycznej, prezentującej ciekawostki dotyczące Królowej Nauk – przez wiele dni była podziwiana przez młodszych i starszych uczniów naszej szkoły.
                      W ramach projektu edukacyjnego, na zajęciach oraz podczas przerw śródlekcyjnych przeprowadzone były liczne gry i zabawy matematyczne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii komputerowych (TIK). Interaktywne ćwiczenia stanowiły bardzo atrakcyjną alternatywę dla zwykłych zajęć i spotkały się z ogromnym entuzjazmem dzieci.
    Ważnym elementem projektu było zorganizowanie szkolnego konkursu matematycznego dla klas pierwszych, drugich i trzecich. Wzięło w nim udział po troje przedstawicieli z każdej klasy.
    Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 15 marca – podczas podsumowania wszystkich działań realizowanych w ramach projektu edukacyjnego. Poniżej zamieszczone zostały nazwiska zwycięzców, w każdej kategorii wiekowej:
Klasy pierwsze:
I miejsce: Szymon Najman
II miejsce: Piotr Kosiec
III miejsce: Łucja Fila
Klasy drugie:
I miejsce: Maja Gregorczyk
II miejsce: Marcel Wołczyński
III miejsce: Patryk Gomuła
Klasy trzecie:
I miejsce: Łukasz Komosa
II miejsce: Liliana Golińska
III miejsce: Stanisław Janas
    Zwycięzcy konkursu miedzowego „Matematyka? – Lubię to!” otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
    Projekt edukacyjny o tematyce matematycznej wpłynął na zainteresowanie uczniów tą dziedziną nauki, dzieci miały okazję do zabawy liczbami. Niejednokrotnie przełamały swoją niechęć do tejże trudnej nauki, udoskonaliły swoje umiejętności rachunkowe i dostrzegły, że z matematyką można miło spędzać czas. Zaproponowane podczas realizacji projektu zajęcia multimedialne i komputerowe pokazały uczniom atrakcyjne możliwości czerpania z matematyki i wykorzystywania jej zarówno w pracy, jak i w zabawie.

tekst: E. Sadowska