Strona głównaAktualności → Konkurs Wiedzy o "Krzyżakach"

Konkurs Wiedzy o "Krzyżakach"

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, obecny rok szkolny 2017/2018 jest „Rokiem dla Niepodległej". Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 przyłączyła się również do działań mających na celu upamiętnienie tej ważnej daty dla historii naszej Ojczyzny. Polska może poszczycić się wieloma wybitnymi pisarzami. Jednym z najznakomitszych twórców polskiej literatury jest Henryk Sienkiewicz.
Jego dzieła towarzyszyły Polakom w trudnych momentach, przypominając wspaniałe czasy polskiego narodu.
W maju odbył się szkolny konkurs wiedzy dotyczącej znajomości treści powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy".  Głównymi celami konkursu było: propagowanie czytelnictwa, dostrzeganie uniwersalnych wartości moralnych i wzorców ukazanych w „Krzyżakach” H. Sienkiewicza, a przede wszystkim kształtowanie postawy patriotyzmu i poczucia tożsamości narodowej.
Do zmagań przystąpiły trzyosobowe reprezentacje klas siódmych. Każda drużyna mogła wykazać się wiedzą dotyczącą znajomości powieści. Konkurs przebiegał w kilku etapach. Pierwszy etap polegał na udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na wylosowane pytanie. Kolejne zadania dotyczyły wskazania opisanej  postaci literackiej oraz wykazania się znajomością scen z ekranizacji powieści. Rywalizacja była niezwykle zacięta. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą.  Podczas  indywidualnej konkurencji uczestnicy walczyli o tytuł Eksperta, którym – po zaciętej rywalizacji- został Jakub Paździor z kl. 7b.
Nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja w składzie: wicedyrektor szkoły p.Renata Szostakowska i p.  Edyta Małek
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce reprezentacja klasy 7f
II miejsce reprezentacja  klasy 7b
III miejsce reprezentacja klasy 7d
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Organizatorkami konkursu były nauczycielki języka polskiego: Małgorzata Dąbrowska, Ewa Frączek, Edyta Fokt, Izabela Wróblewska.