Strona głównaAktualności → Europejski Dzień Numeru Alarmowego

Europejski Dzień Numeru Alarmowego

Żarty i fałszywe zgłoszenia kierowane na numer 112 to prawdziwa plaga. Znaczna część dzwoniących nie potrzebuje wcale pomocy, a telefonuje jedynie dla zabawy… A przecież „numer 112 to numer, który ratuje życie i nie można go używać przy zabawie”! Takie i inne hasła uczniowie naszej szkoły prezentowali na akademii, zorganizowanej w lutymo z okazji obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Uroczystość zorganizowano i przeprowadzono pod kierunkiem nauczycieli szkolnego zespołu BRD.
W czasie akademii dzieci wysłuchały najważniejszych informacji o numerze 112, obejrzały film edukacyjny „112”.  Dowiedziały się do czego służy numer alarmowy 112 oraz jak należy się zachować dzwoniąc na niego. Z przedstawionego filmu uzyskały informację o tym, że numer ten jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym i można się z nim łączyć zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, że kierowanie połączeń na numer alarmowy 112 jest bezpłatne, a numer 112 można wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM. Zwrócono uwagę na to, że numer 112 służy wyłącznie do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Nigdy nie dzwonimy na niego, gdy nie występują powyższe zagrożenia oraz w  sytuacjach fikcyjnego zdarzenia lub dla zabawy.
Szczególnym punktem akademii był konkurs sprawnych rąk „Telefon komórkowy”, w ramach którego przedstawiciele klas składali tekturowy telefon komórkowy, a następnie demonstrowali wzywanie służb alarmowych.
Podczas akademii uczniowie obejrzeli bajkę „Doktor Kręciołek uczy ratować”, zaprezentowane im zostały praktyczne ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (pozycja boczna ustalona oraz resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Pokaz był swoistą lekcją wzywania służb ratunkowych oraz udzielania pierwszej pomocy. Był lekcją, która zakończyła się sukcesem, gdyż uczniowie poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania quizowe, które zaprezentowano na podsumowanie akcji.

Pamiętaj! Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zastanów się – TY też możesz kiedyś potrzebować pomocy!

E.Sadowska