Strona głównaAktualności → Dzień Patrona

Dzień Patrona

Szkoła przy ulicy Kieleckiej

W piątek 29.11.2019 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Patrona – Władysława Syrokomli. Z tej okazji odbył się apel, który w tym roku miał zupełnie inną konwencję niż dotychczas. Zajęcia miały charakter warsztatowy.
Mottem uroczystości były słowa Władysława Syrokomli:

„Jakie rozkosze, jakie rozkosze!
Umieć wypisać słowo po słowie,
Co marzę w myślach, co w sercu noszę,
Karta zrozumie, pióro wypowie”

Uczniowie podczas zajęć (w grupach) rozwiązywali krzyżówki z hasłem PATRON oraz odczytali definicję ze słownika języka polskiego. Następnie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą życiu i twórczości Władysława Syrokomli. Podczas zajęć używali tabletów. Z ich pomocą odczytali następujące cytaty z utworów poety, ukrytych pod kodami QR:
„Kraje przez siebie, nie przez obcych giną”
„Niezgoda, cecha niewoli”
„Przyszła kryska na Matyska”
„Hulaj dusza bez kontusza, szukaj pana bez żupana”
„Bo słowo w książce - to tylko słowo
a słowo w ustach - to czyn”

Na zakończenie uczniowie czytali wiersze Władysława Syrokomli.
Ponadto w ramach obchodów Święta Patrona Szkoły zorganizowano szkolny konkurs plastyczny „Portret Władysława Syrokomli” oraz przeprowadzono szkolny konkurs wiedzy o patronie szkoły – Władysławie Syrokomli.
Obchody Dnia Patrona Szkoły zorganizowały nauczycielki języka polskiego: Renata Szostakowska, Małgorzata Dąbrowska, Edyta Fokt, Ewa Frączek, Anna Wójcik.

Tekst: Ewa Frączek, Edyta Fokt

Szkoła przy ulicy Kierzkowskiej

Dzień Patrona w budynku przy ul. Kierzkowskiej

Po raz kolejny w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona. Z tej okazji korytarze szkolne zostały odświętnie udekorowane, na tablicach wyeksponowano gazetki tematyczne oraz lapbooki  przybliżające życie i twórczość Władysława Syrokomli. Uroczysty charakter obchodów podkreślał galowy strój naszych uczniów.
              Został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy lapbook o Władysławie Syrokomli. Miło jest nam poinformować, że I miejsce zajął Kacper Deszczyński z klasy VIF, II miejsce Amelia Stanikowska z klasy VIIIF, a III miejsce Jakub Górski i Jan Majduch również z klasy VIIIF. Laureatom konkursu dyplomy wręczyła p. wicedyrektor Renata Szostakowska.
             W klasach IV – VIII na lekcjach języka polskiego przybliżono sylwetkę Władysława Syrokomli w formie prezentacji multimedialnej, przedstawiono inscenizacje wybranych wierszy poety, a na zakończenie lekcji uczniowie uzupełniali karty pracy.
             Uroczystości przygotowały panie: Izabela Wróblewska, Karolina Wasiak oraz Anna Wójcik.
            Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom postać Władysława Syrokomli stała się bliższa  i bardziej znana  naszym uczniom.
            Dziękujemy wszystkim uczniom za pomoc i zaangażowanie we wspólne przygotowanie obchodów Dnia Patrona.

Tekst : I. Wróblewska