Strona głównaAktualności → Dzień Nowych Technologii w Edukacji

Dzień Nowych Technologii w Edukacji

Dzień Nowych Technologii w Edukacji to inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej. 21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również dzień, w którym szkoły i placówki oświatowe zachęcają swoich uczniów oraz ich rodziców, aby brali udział w bezpłatnych i ogólnodostępnych pokazach dotyczących nowoczesnych technologii, np.: zajęciach warsztatowych, prezentacjach multimedialnych, grach, zabawach, projekcjach filmów, spotkaniach oraz pokazowych lekcjach, które mogą być wsparciem w nauce.
    W Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Radomiu 21 marca obchodziliśmy Dzień Nowych Technologii w Edukacji. W związku z tym w naszej szkole odbyło się wiele działań propagujących wykorzystanie nowoczesnych technologii. Na co dzień podczas zajęć nauczyciele pracujący w PSP 15 chętnie wykorzystują nowoczesne rozwiązania, które są wsparciem w nauce – prezentacje, pokazy, projekcje filmów, ćwiczenia interaktywne, wszystko po to, by nauka stała się przyjemnością, a nudne zajęcia odeszły w zapomnienie.
     21 marca również tak było. Przykładem może być lekcja z e-podręcznikiem „Wiosenne potyczki” w klasie III a, którą poprowadziła pani Dorota Magnowska. Tego dnia, odbyły się także warsztaty dla uczniów i ich rodzin, tak by w obchody zaangażować również rodziców. Warsztaty poprowadziły nauczycielki: Edyta Sadowska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, Edyta Fokt – nauczyciel języka polskiego i Dorota Ługowska – nauczyciel informatyki. Na zajęcia stawili się uczniowie klasy 3c wraz ze swoimi bliskimi. Byli nie tylko rodzice, ale również babcia czy rodzeństwo. Tematyka warsztatów dotyczyła nadchodzącej wiosny. Zajęcia rozpoczęły się wspólnym tańcem. Na ekranie wyświetlony został układ taneczny, który musiał być odwzorowany przez uczestników zajęć. Zarówno dzieci, jak i ich bliscy bawili się doskonale. Panie nauczycielki również przyłączyły się do wesołej zabawy. Kolejne ćwiczenia prowadzone były z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Wykreślanki, puzzle i łamigłówki wprowadzały uczestników w wiosenną atmosferę. Aby sprawdzić  wiedzę przeprowadzono interaktywny test z wykorzystaniem aplikacji kahoot i tabletów, które w kolejnym etapie zajęć stały się również czytnikami qr code. Każdy kod miał zaszyfrowaną nazwę związaną z wiosną. Ze względu na zaangażowanie naszych nauczycieli w naukę kodowania również na zajęciach pojawiły się takie zadania. W zespołach dzieci wraz z rodzinami  kodowali obrazy dotyczące pierwszych oznak wiosny. Do dyspozycji uczestników były również laptopy. Można było wykonać własny rysunek przedstawiający wiosnę w programie Paint 3D. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
    Tego dnia nie tylko na zajęciach, wykorzystywane były nowoczesne technologie. Podczas przerw śródlekcyjnych młodsi uczniowie tańczyli na szkolnym korytarzu wykorzystując zasoby „Just dance”, natomiast starsi, aktywnie spędzali czas z konsolą xbox z kinect. Zorganizowany został również kącik selfie, w którym uczniowie i nauczyciele tabletami robili pamiątkowe, wiosenne zdjęcia. Kącikiem opiekowała się pani Kinga Tąder.
To był naprawdę piękny, wiosenny, a zarazem technologiczny dzień w naszej szkole!!!