Strona głównaAktualności → Akademia młodego odkrywcy

Akademia młodego odkrywcy

Dnia 11 stycznia 2018 roku w naszej szkole rozpoczęła działalność  ”Akademia młodego odkrywcy”.
Uczniowie klas 7b i 7c, uczestniczący w zajęciach koła chemicznego i fizycznego, przeprowadzili pierwszy pokaz z zakresu praw fizyki i chemii. Pokaz, przygotowany pod opieką nauczyciela fizyki Małgorzaty Basy i nauczyciela chemii Katarzyny Łukomskiej, dotyczył cieczy nienewtonowskiej. Zajęcia zorganizowane zostały dla uczniów klasy 2c. Ich celem było zainteresowanie młodszych kolegów zjawiskami fizycznymi i chemicznymi  poprzez wykonywanie doświadczeń.
Uczniowie klasy drugiej odkryli, że każda zwykła ciecz pod  wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki, natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Zmienia swoją “twardość” czasami do tego stopnia, że można by po niej chodzić. Ważne, aby robić to szybko i mocno naciskać na powierzchnię cieczy. Gdy energicznie chwycimy ciecz dłońmi i zgnieciemy, to utworzy się kula, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni.
Ciecz nienewtonowska to świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich uczniów – klas młodszych i starszych, ponieważ rozwija motorykę małą, koncentrację uwagi i sprawność oraz motywuje dzieci i młodzież do poznawania niezwykłego świata chemii i fizyki. Uczniowie klasy 2 byli bardzo zaangażowani i chętnie wykonywali przygotowane doświadczenia.
Zajęcia  z cyklu ”Akademia młodego odkrywcy” prowadzone będą raz w miesiącu przez uczestników kół przedmiotowych.

tekst: K.Łukomska