Strona głównaAktualności → Akademia Młodego Odkrywcy 2

Akademia Młodego Odkrywcy 2

Kolejne zajęcia  odbyły się 15 listopada. Tym razem uczniowie koła chemicznego i fizycznego zachwycili swoich młodszych kolegów z klasy 3a prezentacją doświadczeń związanych ze zjawiskiem napięcia powierzchniowego.
Na powierzchni wody istnieje tzw. napięcie powierzchniowe. Sprawia ono, że powierzchnia wody zachowuje się jak cienka, sprężysta błona.
Uczniowie klasy 3 uczestniczący w spotkaniu poznali, w jaki sposób można zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody. Dodanie detergentu, umożliwia nie tylko puszczanie baniek mydlanych, ale umieszczenie w większej bańce mniejszej, czyli „bańkę w bańce”. Uczniowie tworzyli również wir w mleku. Największym zaskoczeniem dla dzieci było doświadczenie pokazujące, iż można przekręcić butelkę wypełnioną wodą do góry dnem a woda ta pozostanie w jej wnętrzu. Nie zabrakło też czasu na małą zabawę – tworzenie baniek mydlanych.
Pokaz przygotowany przez uczniów koła chemicznego i fizycznego, pod opieką nauczyciela chemii Katarzyny Łukomskiej i fizyki Małgorzaty Basy, został przyjęty z entuzjazmem i zaangażowaniem dzieci. Wykonując doświadczenia i bawiąc się jednocześnie, uczniowie z klasy 3 poznają świat, który ich otacza i zjawiska chemiczno-fizyczne.

tekst. K.Łukomska