Strona głównaAktualności → Akademia Młodego Odkrywcy 2

Akademia Młodego Odkrywcy 2

W dniu 01 marca 2018 roku odbyły się kolejne niezwykłe zajęcia w ramach projektu „Akademia Młodego Odkrywcy”. Tym razem uczniowie koła chemicznego i fizycznego zachwycili swoich młodszych kolegów z klasy 2b i 2c prezentacją doświadczeń związanych ze zjawiskiem napięcia powierzchniowego.
Napięcie powierzchniowe to zjawisko fizyczne, które występuje na styku powierzchni cieczy z ciałem stałym, gazem lub inną cieczą, sprawiające, że powierzchnia ta zachowuje się jak sprężysta błona. Przyczyną istnienia napięcia powierzchniowego są siły spójności pomiędzy cząsteczkami cieczy.
Uczniowie klas 2. poznali, w jaki sposób można zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody poprzez dodanie detergentu, co umożliwia nie tylko puszczanie baniek mydlanych, ale umieszczenie w większej bańce mniejszej, czyli „bańki w bańce”, tworzyli również wir w mleku. Jednak największym zaskoczeniem dla dzieci było doświadczenie pokazujące, iż można przekręcić butelkę wypełnioną wodą do góry dnem a woda ta pozostanie w jej wnętrzu. W trakcie odkrywania niezwykłego zjawiska napięcia powierzchniowego nie zabrakło również czasu na niezwykle przyjemną zabawę – tworzenie baniek mydlanych.
Pokaz przygotowany przez uczniów koła chemicznego i fizycznego, pod opieką nauczyciela fizyki Małgorzaty Basy i chemii Katarzyny Łukomskiej, został przyjęty z entuzjazmem i zaangażowaniem dzieci. Wykonując doświadczenia i bawiąc się jednocześnie, uczniowie z klas 2. poznawali świat, który ich otacza i zjawiska chemiczno-fizyczne. W czasie zajęć wykorzystany został również nowoczesny monitor interaktywny z wbudowanym komputerem, co niezwykle uatrakcyjniło zajęcia, umożliwiło pokazanie występowania zjawiska napięcia powierzchniowego w życiu codziennym oraz  przyczyniło się do efektywnej realizacji celów spotkania.

Katarzyna Łukomska
Małgorzata Basa