Strona głównaAktualności → "Akademia młodego odkrywcy 5" 2017/18

"Akademia młodego odkrywcy 5" 2017/18

W dniu 24 maja 2018 odbyły się ostatnie tegoroczne zajęcia  w ramach projektu „Akademia Młodego Odkrywcy” pt. „Moje pierwsze doświadczenia” czyli finał   wewnątrzszkolnego konkursu fizyczno-chemicznego. Celem  konkursu  było zaprojektowanie i wykonanie doświadczenia fizycznego lub chemicznego przedstawiającego zjawiska, z jakimi spotykamy się w życiu codziennym. Do konkursu przystąpiło siedem zespołów uczniów klas 7.  Jury oceniało między innymi oryginalność pomysłu i sposób prezentacji doświadczenia – jego przebieg, obserwacje i wnioski. Przygotowano bardzo ciekawe doświadczenia, które obserwowane i oceniane były nie tylko przez komisję konkursową, ale również przez uczniów klasy 2c, którzy dzielnie kibicowali swoim starszym kolegom i koleżankom.
W konkursie prezentowane były doświadczenia:
„Zmiana kolorów” – Aleksandra Gierwatowska, Jakub Słomski
„Pasta dla słonia” – Kinga Rusin
„Spalanie tlenu” – Maciej Noga
„Kolorowa piramida” – Julia Petynka, Jakub Paździor
„Spalanie Tlenu” – Bartłomiej Olszówka
„Węże Faraona” – Marysia Rogowska, Martyna Sambor
„Gaszenie świecy dwutlenkiem węgla” – Amelia Kiełbasa, Wiktoria Węgrzynowska.

Laureatami zostali:
I miejsce - Kinga Rusin przedstawiająca „Pastę dla słonia” czyli jak z płynu do mycia naczyń wytworzyć dużą ilość piany,
II miejsce - Julia Petynka i Jakub Paździor z pokazem „Kolorowej piramidy”,
III miejsce -  Amelia Kiełbasa i Wiktoria Węgrzynowska z pokazem  „Gaszenie świecy dwutlenkiem węgla”.
Młodzi naukowcy wykazali się wielkim zaangażowaniem i dobrą znajomością przedstawianych praw fizycznych i chemicznych.
Na koniec spotkania przygotowano niespodziankę dla najmłodszych uczestników spotkania.
Uczniowie klasy II zostali nagrodzeni dyplomami za zaangażowanie i wytrwałość w zdobywaniu wiedzy z zakresu fizyki i chemii.

Małgorzata Basa
Katarzyna Łukomska
Uczniowie koła fizycznego i koła chemicznego