Strona głównaSamorząd Uczniowski → Mały Samorząd Uczniowski

Mały Samorząd Uczniowski

Opiekunowie Małego Samorządu Szkolnego: Edyta Sadowska, Paulina Góźdź,
 
 
 

 

 –  przewodnicząca MSS - Maja Wilk kl. 3d
–  z-ca przewodniczącego MSS - Klausia Sikora kl. 3a

–  sekretarz MSS - Amelia Sekuła kl. 2a

 Mały Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie klas młodszych a wybrani są przedstawicielami klas. Zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w życiu szkolnym i włączeniu się do naszych działań.

Działania Małego Samorządu Szkolnego:

Galeria zdjęć działań MSS poniżej!

Projekt edukacyjny "Gdzie ta wiosna TIKa"

więcej>>

Projekt edukacyjny "Matematyka? - Lubię to!"

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki" - głosi uchwała z 20 grudnia 2018 roku.
        Dlatego, wychodząc naprzeciw temu wielkiemu jubileuszowi uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Radomiu będą realizować projekt edukacyjny „Matematyka? – Lubię to!”. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to najlepszy czas na rozwijanie zainteresowań wśród najmłodszych, tą dziedziną nauki. Dlatego też, chcielibyśmy zachęcić uczniów do rozwijania swojej wiedzy i umiejętności w zakresie edukacji matematycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym projektem edukacyjnym.
Projekt>>

Regulamin Konkursu Matematycznego>>

Sprawozdanie>>

Poczta Walentynkowa -  luty 2019 r.
W II semestrze roku szkolnego 2018/2019 Mały Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję pod hasłem „Poczta walentynkowa”. Wszyscy uczniowie, którzy mieli chęć wysłania karty walentynkowej do wybranej osoby mogli wrzucić ją do skrzynki. W tym roku uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w zabawie. Świadczy o tym duża ilość kart, które zostały rozdane właścicielom 14 lutego.

Akcja „Bezpieczne ferie”
Przed feriami zimowymi Mały Samorząd Szkolny przeprowadził, jak co roku akcję, pod hasłem „O zdrowie dbam - bezpieczne ferie mam”. Wszyscy uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zasadami postępowania podczas ferii zimowych dzięki kodeksowi, który został wywieszony na tablicy MSU. Ponadto dzieci z MSU rozprowadzały wśród swoich kolegów i koleżanek ulotki z kodeksem. Zapraszamy do zapoznania się z treścią ulotek informacyjnych oraz apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Bal karnawałowy
Karnawał to okres zimowych balów i zabaw, tradycja przepełniona muzyką i tańcem, dla której charakterystyczne są bale karnawałowe. Taki bal to dla  dzieci niezwykła przygoda, często wyczekiwana przez wiele tygodni. Tak też było u nas. Bal odbył się 23 stycznia 2019 roku. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w magiczną krainę pełną księżniczek, królewiczów, wróżek, rycerzy, piratów, policjantów i zwierzątek. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich bajkowych postaci. Dzieci wraz z swoimi wychowawczyniami bawiły się przy piosenkach wyśpiewanych przez jedną z nauczycielek – panią Joannę Kupidurę. Na sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci do chwili, gdy bal trzeba było zakończyć.

 
Pomóżmy ptakom przetrwać zimę
Zima to trudny czas dla ptaków, ale z naszą pomocą przetrwają ją na pewno łatwiej!
Uczniowie naszej szkoły zorganizowali akcję „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę". Na skwerku przed szkołą urządziliśmy niewielką „ptasią stołówkę”, w której zawiesiliśmy karmniki przyniesione przez dzieci. W drewnianych domkach znalazły się ptasie przysmaki, takie jak ziarno, kasza, nasiona oraz słoninka. Uczniowie wiedzą, że ptaki źle znoszą słoty, wichury i mróz oraz że trudno im znaleźć zimą pożywienie. W czasie dokarmiania ptaków, dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u uczniów poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na losy zwierząt.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - grudzień 2018 r.

W ramach obchodów Światowego Dnia Praw Człowieka zredagowano gazetkę tematyczną oraz zorganizowano pogadanki w klasach pod hasłem „Moje prawa – ważna sprawa”. Dzień ten poświęcony jest orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych i wkładają wiele wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich, na co dzień. Wielu z nich jest za to prześladowanych, pozbawianych pracy czy niesłusznie więzionych. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć.

Zabawa Andrzejkowa
W listopadzie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Radomiu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ Mały Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla uczniów klas I - III, a wolontariusze ze Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu prowadzili wróżby.
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Andrzejki w Naszej Szkole to już tradycja. Ten wieczór był czasem radosnych zabaw i wróżb, w których uczniowie mogli poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Zabawa była wspaniała, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach

Światowy Dzień Życzliwości
23 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości. W tym dniu każdy z naszych uczniów próbował odnaleźć siebie wśród innych życzliwych, obdarzając się uśmiechem lub wymieniając między sobą miłe słowa. Dzieci z ogromnym entuzjazmem przystąpiły do akcji, przygotowały sobie kolorowe kotyliony przedstawiające uśmiechnięte buźki, słoneczka, itp. Oprócz tego chętni uczniowie obdarowywali się karteczkami z życzeniami i podziękowaniami. 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
20 listopada po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uczniowie naszej szkoły z entuzjazmem przyłączyli się do akcji, którą zainicjował w Polsce rzecznik praw dziecka, pan Marek Michalak. Na gazetce Małego Samorządu Szkolnego przygotowano informacje o prawach dzieci, zamieszczono tam też fotografie dzieci oraz złote myśli o dzieciach autorstwa Janusza Korczaka. Przeprowadzono w klasach pogadanki, których mottem przewodnim były słowa Korczaka „Dziecko nie staje się człowiekiem, ale już nim jest” oraz „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Na zajęciach dzieci miały okazję obejrzeć film edukacyjny pt. „Prawa dziecka”. Mamy nadzieję, że po dzisiejszym dniu uczniowie zapamiętali prawa, jakie im przysługują oraz uświadomili sobie, że mogą z nich korzystać.

Opieka nad Pomnikiem przy ul. Kieleckiej
Uczniowie z naszej szkoły od wielu lat sprawują opiekę nad Pomnikiem przy ul. Kieleckiej, który upamiętnia miejsce śmierci z rąk niemieckiego najeźdźcy walczących o wolność Obywateli Radomia. Opieka nad pomnikiem jest doskonałą lekcją historii i patriotyzmu dla dzieci i młodzieży. Uroczystość 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości, była okazją do zapoznania dzieci z historią miejsca, w którym znajduje się pomnik, uporządkowania jego otoczenia oraz zapalenia znicz.

Akademia z okazji 11 Listopada
„Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno…” – wyśpiewali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Władysława Syrokomli, podczas uroczystej akademii z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
    Na ten dzień czekaliśmy z niecierpliwością. Próby występów artystycznych, nauka pieśni patriotycznych, dekorowanie sal lekcyjnych… 9 listopada podsumowaliśmy wszystkie nasze działania. W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się uczniowie oddziałów przedszkolnych i kl. I-III wraz z nauczycielami, dyrekcją szkoły oraz rodzicami. Wszyscy zgromadzeni mieli przypięte biało-czerwone kotyliony.
    O godzinie 10.30 rozpoczęła się uroczysta akademia, przygotowana przez Mały Samorząd Szkolny pod opieką nauczycielek: Edyty Sadowskiej, Pauliny Góźdź, Mieczysławy Pastuszki i Małgorzaty Januszewskiej. Występ uczniów z klas 1b, 2a, 2c i 3d był pełen  wzruszających momentów, skłaniał do zadumy i refleksji. W pięknym, słowno-muzycznym przedstawieniu uczniowie przypomnieli zebranym trudną drogę Polski do niepodległości. Wspominali polskich bohaterów narodowych, opisywali znane wszystkim rodakom symbole narodowe: godło, flagę i hymn. Uczniowie klasy 2c zaprezentowali zachwycający taniec z szarfami, które finalnie ułożyły się w biało-czerwona  flagę Polski., zgodnie z wyrecytowanym fragmentem wiersza Czesława Janczarskiego: „Czerwień to miłość, biel – serce czyste…”
    Bardzo ważnym i jakże wymownym punktem akademii było bicie rekordu dla Niepodległej. Dokładnie o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i przybyli na akademię rodzice wspólne zaśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Przystąpienie do akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej sprawiło, że w tej chwili zjednoczyliśmy się z naszymi rodakami z całego kraju, dając świadectwo patriotyzmu i radości z wolnej, niepodległej Polski.
    Ostatnim akcentem szkolnej akademii było rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu patriotycznego „Kwiaty dla Niepodległej” zorganizowanego przez nauczycielki: Edytę Sadowską oraz Paulinę Góźdź. Pani dyrektor Małgorzata Suligowska oraz pani wicedyrektor Elżbieta Kozera wręczyły uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w dwóch kategoriach: praca płaska i przestrzenna. W obu przypadkach jury miało duże trudności z wyłonieniem zwycięzców, gdyż wszystkie prace były oryginalne i pięknie wykonane, odzwierciedlały ogrom pracy i zaangażowania całych rodzin. Ostatecznie przyznano 8 nagród głównych oraz równorzędne I, II i III miejsca. Oto laureaci poszczególnych miejsc:

Nagrody główne: Tomasz Gorzelak, Blanka Stachura, Nikola Sowa, Adam Więcaszek, Nadia Chyra, Łucja Fila, Alicja Sadowska, Maja Pieczeniak

I miejsce: Krzysztof Babula, Oliwia Sekuła, Malwina Adamczyk, Amelia Sekuła, Łukasz Kęska, Maja Smolarz, Łukasz Komosa, Klaudia Sikora, Piotr Bus, Zuzanna Pełka

II miejsce: Pola Warchoł, Oskar Motyka, Wiktoria Kaca, Mateusz Michalec, Arkadiusz Stefański, Magdalena Sirak, Bartłomiej Kurek, Tomasz Świeżewski, Zuzanna Sobieraj, Lena Lesiak, Zofia Gil

III miejsce: Kamil Pyszczek, Zofia Zaręba, Zofia Moszumańska, Maja Gregorczyk, Maciej Mąkosa, Hanna Pomagalska, Marcel Motyka, Filip Jabłonka, Natalia Owczarek, Liliana Golińska

Wyróżnienia: Zuzanna Wójcik, Antoni Kosior, Kacper Nowak, Jakub Jakóbiak, Zuzanna Olszewska, Piotr Kosiec, Adam Siara, Mikołaj Wierzbicki, Nikola Karczewska, Julian Stańczyk, Marcelina Drabik, Jakub Badowski, Hanna Krupa, Franciszek Jaroszek, Daniel Wójcik, Oliwia Murawska, Bartosz Sasin
    Akademia z okazji 11 listopada była dla całej społeczności szkolnej okazją do wspólnego świętowania, wyrażenia radości z tego, że możemy dziś żyć w niepodległym kraju. Była również podsumowaniem realizowanego w szkole projektu edukacyjnego „Jesteśmy Polką i Polakiem”, którego głównym celem było rozbudzenie w uczestnikach uczuć patriotycznych. Wspólne działania uczniów, rodziców, dyrekcji szkoły i nauczycieli, przyczyniły się do tego, że setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości na długo pozostanie w naszej pamięci. Zgodnie ze słowami wyśpiewanymi przez najmłodszych  „11 listopada 1918 – zapamiętamy już na zawsze!!!”

Projekt edukacyjny JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM >> więcej 

Sprawozdanie z realizacji projektu "Jesteś Polką i Polakiem">>

Akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej
12 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej popularnie zwanego Dniem Nauczyciela. Uroczystość ta miała charakter kulturalny. Impreza została zorganizowana z inicjatywy Małego Samorządu Szkolnego.
Na akademię przybyli: Pani Dyrektor Małgorzata Suligowska , Pani Wicedyrektor Elżbieta Kozera, Pani Wicedyrektor Ewa Kuchniak i Pani Wicedyrektor Renata Szostakowska, pedagodzy naszej szkoły oraz rodzice uczniów. W przedstawieniu brały udział klasy: 3d, 2c i 1c pod opieką pań: Edyty Sadowskiej, Pauliny Góźdź oraz  Mieczysławy Pastuszki.
Uczniowie piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków.
Po akademii głos zabrała p. Dyrektor Małgorzata Suligowska, która mówiła o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Na koniec Mały Samorząd Szkolny wręczył nauczycielom symboliczne upominki.

Wybory do Małego Samorządu Szkolnego
We wrześniu odbyły się wybory do Małego Samorządu szkolnego, które poprzedziła kampania wyborcza pod hasłem „Duże decyzje małych dzieci”. W  wyborach udział wzięli uczniowie klas II-III. Uczniowie, spośród 16 kandydatów, wybierali swoich przedstawicieli: na przewodniczącego MSU, zastępcę przewodniczącego MSU oraz sekretarza MSU. Oddano 137 głosów. Wybory wygrała Maja Wilk z klasy 3d uzyskując 31 głosów, drugie miejsce zajęła Klaudia Sikora z klasy 3a uzyskując 25 głosów, natomiast trzecie miejsce zdobyła Amelia Sekuła z klasy 2a uzyskując 19 głosów. Serdecznie dziękujemy za udział w wyborach.
28 września - Ogólnopolski dzień głośnego czytania
28 września obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Nasza szkoła również włączyła się do akcji. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie uczniów do czytania książek. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Zatem 28 września 2018 r. na wybranych zajęciach uczniowie czytali swoim kolegom i koleżankom na głos fragmenty swoich ulubionych książek. Przedsięwzięcie to okazało się doskonałą okazją do poznania ciekawych książek oraz rozmów o ulubionych bohaterach. Wzbudziło również w uczniach chęć sięgnięcia po lekturę, gdyż wielu spośród nich odwiedziło w tym dniu szkolną bibliotekę…