Strona główna → BRD

BRD

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, której zaspokojenie daje możliwość prawidłowego i zdrowego funkcjonowania we współczesnym świecie. Każdy człowiek, zarówno dziecko jak i dorosły, powinien czuć się bezpiecznie w swoim społeczeństwie. Dzieci w wieku szkolnym potrzebują jednoznacznych informacji i norm, które pozwolą im bezpiecznie poruszać się w świecie i dlatego bardzo ważne jest uwrażliwienie ich na zagrożenia dla zdrowia i życia, które mogą pojawić się podczas poruszania się w ruchu drogowym. Każdy człowiek, duży lub mały, może być świadkiem wypadku drogowego czy nieszczęśliwego zdarzenia, w wyniku którego zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie.  Od tego czy znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział, co robić, nie straci głowy i bez wahania zacznie pomagać, może zależeć nasze życie. Aby pomóc, trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Prostych czynności ratujących życie może nauczyć się każdy, warto więc rozpocząć taką naukę już w wieku kilku lat.
Radom jest miastem o dużym natężeniu ruchu drogowego, a nasza szkoła usytuowana jest w pobliżu bardzo ruchliwych ulic i skrzyżowań oraz przejść dla pieszych zarówno z sygnalizacją świetlną jak i bez sygnalizacji. My – nauczyciele jesteśmy przekonani o tym, że edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa w znacznym stopniu podniesie świadomość naszych wychowanków na temat zagrożeń  z jakimi mogą się spotkać w ruchu drogowym – w drodze do i ze szkoły. Kierując się troską o zdrowie  i bezpieczeństwo naszych podopiecznych pragniemy wyposażyć ich w takie umiejętności i wiedzę, by mogły samodzielnie uczestniczyć  w ruchu ulicznym z zachowaniem i przestrzeganiem jego elementarnych przepisów i w tym celu podejmujemy szereg działań, akcji, organizujemy konkursy i akademie szkolne.

Projekt edukacyjny "Bezpieczna droga">>

NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Spotkanie klas I z przedstawicielami policji w ramach akcji:
Bezpieczna droga do szkoły oraz Kierowco, nie polujmy na zebrach!
 
Bezpieczeństwo uczniów jest jednym z najważniejszych priorytetów w naszej szkole, zaś początek roku szkolnego stanowi doskonałą okazję do przypomnienia zasad bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. Dlatego już 4 września 2018 roku odbyło się spotkanie naszych najmłodszych uczniów – dzieci z  klas I i ich wychowawców z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego, którzy realizują akcje Bezpieczna droga do szkół oraz Kierowco, nie polujmy na zebrach!
Pani Dyrektor Małgorzata Suligowska powitała i przedstawiła gości: młodszą aspirant Ewelinę Stróżkę, sierżanta sztabowego Marcina Sawickiego oraz podinspektora Stanisława Popiela. Dzięki ciekawej prezentacji multimedialnej i filmom uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze dla nich znaki drogowe, zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz poruszania się po drogach i ścieżkach rowerowych. Policjanci radzili, jak unikać niebezpieczeństw pokonując codzienną drogę do szkoły i domu. Zwrócili też dzieciom uwagę na obowiązek używania elementów odblaskowych podczas poruszania się poza terenem zabudowanym po zmierzchu i podarowali wszystkim uczestnikom spotkania znaczki odblaskowe. Niezwykle ważne jest zastosowanie wszystkich zasad w praktyce. Dlatego po części teoretycznej dzieci udały się na pobliskie skrzyżowanie i przejście dla pieszych, by tam pod okiem specjalistów z policji sprawdzić swoje umiejętności.
Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Mimo młodego wieku wykazywali się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę, a otrzymane odblaski od razu przyczepili do plecaków szkolnych.


NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

MISTRZ ZNAKÓW DROGOWYCH
6 kwietnia 2018r.w świetlicy szkolnej miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu „Mistrz znaków drogowych”. Zadaniem uczniów klas trzecich było kolorowanie, nazywanie i segregowanie do odpowiednich grup znaków drogowych. Spośród 16-u uczestników konkursu tytuł Mistrza i zaszczytne pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Turek z klasy IIIe. Drugie miejsce zajął Aleksander Ośka – kl. IIIa. Przyznane zostały również dwa równorzędne miejsca trzecie dla Pawła Kośca – kl. IIIb oraz Kuby Skiby – kl. IIId. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody. Mamy nadzieję, że znajomość znaków drogowych zwiększy bezpieczeństwo dzieci podczas użytkowania drogi jako piesi i rowerzyści, a już wkrótce ułatwi zdobycie karty rowerowej.
Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy. 

BANK ODBLASKÓW

PSP nr 15 uczestniczy w programie B&N czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony,
opracowanym przez Komendę Miejską Policji w Radomiu.
Celem nadrzędnym programu jest ograniczenie liczby ofiar wypadków drogowych wśród pieszych i rowerzystów oraz upowszechnianie u dzieci młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie. W związku z uczestnictwem szkoły w programie B&N,
chcielibyśmy utworzyć w naszej placówce BANK ODBLASKÓW, co pozwoliłoby na „drugie życie odblasku”. Zbiórka nieużywanych elementów odblaskowych pozwoli na obdarowanie innych osób nie posiadających takowych elementów, co z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Wszystkie odblaski, które znajdą się w BANKU ODBLASKÓW zostaną rozdane podczas akcji profilaktycznych osobom, które ich nie posiadają. Nieużywane odblaski prosimy wrzucać do skrzyni BANK ODBLASKÓW, która znajduje się w świetlicy szkolnej. Akcja trwa do 21 marca.
Zapraszamy do udziału!!!

"Bezpieczny pierwszoklasista"

Dnia 31 stycznia 2018r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie w ramach akcji „Bezpieczny Pierwszoklasista”, która skierowana była do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i ich rodziców. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Spotkane poprowadzili: Pan Zbigniew Mazurkiewicz - zastępca dyrektora WORD oraz Pan Tomasz Sotowski - pracownik WORD.
Dzieci obejrzały film pt. „Odblaski nocą”. Następnie zaproszeni goście wygłosili prelekcję na temat obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Zwrócili się ze szczególnym apelem do rodziców, by przypominali dzieciom o noszeniu takich odblasków, ponieważ uczestnik ruchu widoczny na drodze może uniknąć wielu zagrożeń.
Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali wyprawkę dla Pierwszaka, która zawierała opaski i zawieszki odblaskowe. Dzieciom bardzo podobało się spotkanie i otrzymane upominki. Zapewniły, że będą chętnie je nosić.

galeria>>

Spotkanie z policją - bezpieczeństwo najważniejsze!

W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi, w drugim tygodniu listopada 2017r. do klasy Ia zaproszono funkcjonariuszki policji z I Komisariatu Policji w Radomiu. Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w drodze do szkoły i poza szkołą. W klasie panie zaprezentowały serię krótkich filmów edukacyjnych dotyczących niebezpiecznych sytuacji, z jakimi mogą się uczniowie spotkać na co dzień. Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówili sposoby unikania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które powinien posiadać każdy uczeń. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Wykazały się znajomością 5 zasad przechodzenia przez jezdnię i numerów alarmowych służb ratowniczych oraz opowiedziały kiedy można z nich korzystać.                                                        Dodatkową atrakcją był zaprezentowany mundur bojowy policji. Jego poszczególne elementy dzieci mogły założyć, dowiedzieć się więcej o ich zastosowaniu.  Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki oraz edukacyjne malowanki utrwalające zasady ruchu drogowego. Spotkanie przebiegało w przyjaznej, miłej atmosferze. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze,  w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

galeria>>

Festyn Mieszkańcy - Mieszkańcom

22 października 2017 r w niedzielne popołudnie na radomskim Rynku odbył się Festyn Mieszkańcy- Mieszkańcom. Taka impreza odbyła się po raz pierwszy. I choć pogoda nie rozpieszczała to humory dopisywały wszystkim. Była muzyka i tańce, pokazy, warsztaty, konkursy i wspólna zabawa. Swoje umiejętności zaprezentowała również grupa Małych Ratowników z  naszej szkoły przygotowanych przez nauczycieli świetlicy Panią Monikę Orzechowską i Panią Annę Russ. Uczniowie: Magdalena Drabik, Aleksandra Kamińska, Judyta Farbiś, Jakub Walkowski oraz Michał Stańczyk pokazali, jak prawidłowo i skutecznie wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej oraz wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 112. Pokaz został zorganizowany w celu podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności mieszkańców Radomia w zakresie udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Przedstawiciele naszej szkoły zaprezentowali wysoki poziom umiejętności ratowniczych , co zostało docenione przez uczestników Festynu, którzy nagrodzili grupę małych ratowników gromkimi brawami.

NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Regulamin Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy z zakresu BRD w ramach ARD>>

Regulamin szkolnego konkursu "Bezpieczni na drodze">>

Regulamin szkolnego konkursu plastycznego "Numer alarmowy: 112">>

Regulami konkursu "Znamy znaki drogowe">>

WYRÓŻNIENIA AKADEMII RUCHU DROGOWEGO

Wewnątrzszkolny etap konkursu Akademia Ruchu Drogowego odbył się 9 maja . Miał charakter testu sprawdzającego wiedzę z zakresu BRD i pierwszej pomocy. Przystąpiło do niego 15-u uczniów z klas trzecich. Nalepsze wyniki uzyskali Maksymilian Mikulski kl. IIIa, Magdalena Drabik kl. IIIc, Judyta Farbiś kl. IIIa i Michał Stańczyk kl. IIIe. Uczniowie otrzymają wyróżnienia Akademii w postaci dyplomów i nagród. Laureaci konkursu będą uczestniczyli także w pokazach udzielania pierwszej pomocy w czasie Festynu Rodzinnego.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI POLICJI

W ciągu całego roku szkolnego organizujemy w szkole szereg akcji profilaktycznych mających na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w drodze do i ze szkoły. Wierzymy, że wiedza zdobyta w czasie takich prelekcji sprawi, że  nasi podopieczni będą bardziej przezorni i bezpieczni, a wzywanie służb ratowniczych i udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym pozostanie tylko w sferze teorii.
Jedno z takich spotkań miało miejsce w czasie trwającego w szkole półzimowiska. Na spotkanie z uczniami przybyła policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Funkcjonariuszka policji przeprowadziła prelekcję o bezpieczeństwie na drogach, o znaczeniu odblasków i obowiązku ich noszenia, o przestrzeganiu elementarnych zasad dotyczących przemieszczania się po drogach nie tylko w roli pieszego, ale też kierowcy czy pasażera. W miłej i przyjaznej atmosferze przypomniała uczniom, jak bezpiecznie pokonywać drogę do szkoły, spędzać wolny czas podczas zabaw i jak należy prawidłowo zachowywać się w różnych niebezpiecznych sytuacjach, tak aby dzieci były zawsze bezpieczne. Policjantka tłumaczyła dzieciom, jak ważna jest jazda w fotelikach i z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Ogromną atrakcją spotkania była możliwość przymierzenia policyjnej kamizelki odblaskowej oraz czapki i empiryczne przekonanie się o tym, że odblaski naprawdę świecą! Na zakończenie prelekcji dzieci rozwiązały multimedialny quiz prowadzony przez animowanego bohatera Spongeboba. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym nasi podopieczni zaśpiewali piosenkę „Halo panie policjancie”.

galeria>>

DZIECI DZIECIOM –PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE „LEŚNA SZKÓŁKA ZASAD RUCHU DROGOWEGO”
Od września realizowany jest w naszej szkole program innowacyjny „Bezpieczeństwo na scenie, czyli jak językiem sztuki uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa”, którego głównym celem jest przygotowanie dzieci w wieku wczesnoszkolnym do  bezpiecznego funkcjonowania w ruchu drogowym poprzez wykorzystanie ich naturalnych predyspozycji do naśladowania i odgrywania ról.
W ramach programu uczniowie przygotowali przedstawienie pt. „Leśna szkółka zasad ruchu drogowego”, które następnie zaprezentowali dzieciom z klas młodszych, m. in. na szkolnej świetlicy. Mali aktorzy wcielili się w role leśnych zwierzątek i przekazali widzom wiele cennych rad dotyczących poruszania się po drogach oraz noszenia odblasków. Podczas inscenizacji zwierzęta udowodniły też, że znają zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej: potrafią ocenić stan poszkodowanego, ułożyć go w pozycji bocznej czy przeprowadzić resuscytację. Lekcja zaprezentowana przez leśne zwierzątka bardzo podobała się oglądającym, o czym świadczyły gromkie brawa. Z pewnością przyczyniła się też do zwiększenia ich świadomości w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
galeria>>

DZIEŃ ODBLASKÓW
25 stycznia na terenie naszego województwa obchodzony był Dzień Odblasków. Uczniowie z naszej szkoły ochoczo włączyli się w realizację tej akcji udowadniając tym samym, że wiedzą, jakie ważne jest noszenie elementów odblaskowych.
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA – ZAJĘCIA INSTRUKTAŻOWE
Nasza szkoła od kilku lat realizuje program edukacyjny wypromowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Program ten nosi tytuł „Ratujemy i uczymy ratować”. Mamy świadomość tego, że każdy człowiek, uczestnik ruchu drogowego może być świadkiem wypadku, w wyniku którego zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie.  Od tego czy znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział, co robić, nie straci głowy i bez wahania zacznie pomagać, może zależeć nasze życie. Niesienie pomocy jest zatem czynnikiem wpływającym na zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych.
W naszej szkole uczymy się i doskonalimy umiejętność udzielania pierwszej pomocy przez cały rok szkolny, zarówno na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Kilka razy w ciągu roku prowadzimy zajęcia instruktażowe z udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas 0 oraz 1-6. Takie zajęcia odbyły się również w okresie przedferyjnym. Przeszkoleni nauczycieli uczyli swoich wychowanków jak bezpiecznie poruszać się po drogach, jak zachować się w sytuacji wypadku, jak udzielić poszkodowanemu pomocy oraz jak wezwać służby ratownicze. Nie zabrakło również zagadnień związanych z bezpieczeństwem podczas zimowego wypoczynku w górach czy nad wodą. W trakcie zajęć instruktażowych wykorzystano elementy mobilnego miasteczka drogowego oraz manekiny Littre Ann. Dzieci uczyły się jak być bezpiecznym poprzez ćwiczenia praktyczne i zabawę, odgrywając scenki dramowe, śpiewając piosenki oraz oglądają filmy i programy edukacyjne.

galeria>>

Nasza szkoła aktywnie uczestniczy w realizacji zadań z zakresu BRD. Kładziemy duży nacisk na wczesną edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nasze działania podejmowane są zgodnie z harmonogramem projektu „Bezpieczna droga” na kolejne lata nauki szkolnej, nad realizacją których czuwają koordynatorzy będący członkami zespołu BRD. W bieżącym roku szkolnym nasze aktywności obejmują: 

1. Projekt edukacyjny  „Bezpieczna droga”.

2. Program innowacyjny „Bezpieczeństwo na scenie, czyli jak językiem sztuki uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa”

3. Udział w programie B&N CZYLI „Bezpieczny i Niechroniony”,

4. Udział w programie „Ratujemy i uczymy ratować”

5. Udział w akcji Echa Dnia „Pierwszaki - Zdrowo i bezpiecznie” - Spotkanie uczniów klas pierwszych z przedstawicielami Straży Pożarnej, Policji i Wordu. 

Uczniowie  klas pierwszych: Ia, Ib, Ic, Id, If uczestniczyli w zorganizowanej przez „Echo Dnia” akcji „Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie”. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Muzycznych  imienia Oskara Kolberga w Radomiu. Dzieci dowiedziały się, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich kolegów, a także wzięły udział w atrakcyjnych konkursach. Prelekcje o bezpieczeństwie przygotowali przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, którzy wręczyli dzieciom elementy odblaskowe, które są bardzo ważne o tej porze roku. W akcję budowania świadomości bezpieczeństwa  włączyli się także strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami w licznych konkursach. Odpowiadały na pytania z zakresu bezpieczeństwa i zdrowego odżywiania. Muzeum Wsi Radomskiej przygotowało krótki quiz wiedzy o obiektach i działalności muzeum. Były to proste zagadki i oczywiście atrakcyjne nagrody w postaci gadżetów muzealnych. Firma Smaczek z Doliny Radomki również zorganizowała konkurs. Dzieci miały  za  zadanie zjeść jabłka. Wszyscy uczestnicy dostali trzylitrowe soki. 
Podczas imprezy nie zabrakło pamiątkowych grupowych zdjęć klas  z  Krówką Figą, Jeżem Edkiem oraz Panem Jabłuszkiem. Na zakończenie Krówka Figa wręczyła wszystkim dzieciom upominki od Zakładu Figarskiego Figand. Uczniowie otrzymali również od WORDu, upominki w postaci zestawów odblaskowych, a od  Smaczku z Doliny Radomki pyszne jabłuszka i soki. .
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom tego wydarzenia oraz sponsorom.
                               
  Tekst Lidia Michalska

6. Spotkanie z ratownikami medycznymi - zajęcia instruktażowe z udzielaniapierwszej pomocy.

W ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi, które organizowane są w naszej szkole odbyło się  spotkanie uczniów z klasy Ic i Ib z Ratownikami Medycznymi Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – Panem Mariuszem Wielochą i Panem Dariuszem Piaskiem. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących pracy ratowników medycznych. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, kształtowanie świadomości i postaw dzieci sprzyjających bezpieczeństwu swojemu i innych, doskonalenie umiejętności praktycznych. Zajęcia przeprowadzone były przez wykwalifikowanych Ratowników Medycznych, których zadaniem  było zapoznanie i przygotowanie  do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Bezpieczeństwo – zachowanie się w miejscu wypadku, sprawdzenie przytomności, wzywanie pomocy, sprawdzanie oddechu, pozycja boczna ustalona, resuscytacja krążeniowo – oddechowa, łańcuch przeżycia, podstawowe wyposażenie apteczki I pomocy -  to zagadnienia  które w sposób teoretyczny i praktyczny przedstawili ratownicy medyczni. 
galeria>>
                                                                    Tekst:  Lidia Michalska

7. Konkurs plastyczny „Bezpieczni na drodze”

8. Konkurs plastyczny „Numer alarmowy 112”

9. Akademia z okazji Dnia Numeru Alarmowego 112.

10. Z cyklu „Dzieci – dzieciom” - przedstawienie „Leśna szkółka zasad ruchu drogowego”

 

NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

BRD w naszej szkole>> prezentacja

Regulamin uzyskania karty rowerowej>>

Nowy projekt w ramach działań BRD.

Założenia projektu>>

W grudniu 2015 roku nasza szkoła została członkiem prowadzonej przez Komisję Europejską Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - największej platformy funkcjonującej w społeczeństwie obywatelskim dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W ramach platformy funkcjonuje ponad 2300 jednostek publicznych i prywatnych z różnych państw, które wcielają w życie działania i inicjatywy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego skierowane do społeczeństwa obywatelskiego. Działania te umacniają kulturę bezpieczeństwa ruchu drogowego w całej Europie, poprawiają ogólny stan wiedzy o przyczynach wypadków i pomagają opracować środki zapobiegawcze i rozwiązania.
Przystępując do projektu zakładamy, że działania dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym realizowane w naszej szkole, po opublikowaniu na stronie internetowej www.erscharter..eu staną się wsparciem i inspiracją do działań dla innych międzynarodowych członków platformy. Mamy tez nadzieję, że udział w projekcie dostarczy cennych wskazówek nam i dzięki temu podejmować będziemy ciekawe, niesprawdzone dotąd inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W RAMACH PROGAMU B&N

POBIERZ>>

Program profilaktyczny B&N

Założenia programu>>

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 realizuje w roku szkolnym 2015/2016 program profilaktyczny B&N czyli B jak bezpieczny N jak niechroniony, który wynika  bezpośrednio z Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020, a którego naczelnym mottem jest „WIZJA ZERO”, czyli zmniejszenie odsetka zabitych w wypadkach drogowych do zera.
Projekt powstał w Wydziale Ruchu Drogowego KWP z siedzibą w Radomiu, a jego uroczysta inauguracja miała miejsce 17 grudnia 2014 roku, w radomskiej Resursie Obywatelskiej. Cieszymy się, że mogliśmy wraz z naszymi uczniami uczestniczyć w tym wydarzeniu. Jesteśmy przekonani, że wczesna edukacja w zakresie bezpieczeństwa i podejmowanie działań mających na celu wzrost świadomości uczestników ruchu drogowego przyczynią się do wyeliminowania wypadków w ruchu drogowym.

"Pierwsza pomoc, to dziecinnie proste" - udział w festynie.

W niedzielę 13 września 2015 r. uczniowie z klasy 4 b uczestniczyli w Festynie Jesiennym zorganizowanym na Koziej Górze. Dzieci zaprezentowały na nim pokaz udzielania pierwszej pomocy według scenariusza filmu, który zapewnił im finał, a potem III. miejsce  w Ogólnopolskim Konkursie WOŚP. Pokazowi uważnie przyglądali się zgromadzeni mieszkańcy dzielnicy, którzy nagrodzili umiejętności dzieci gromkimi brawami. Uczniów do pokazu przygotowała pani Edyta Sadowska.