Strona główna → BRD

BRD

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, której zaspokojenie daje możliwość prawidłowego i zdrowego funkcjonowania we współczesnym świecie. Każdy człowiek, zarówno dziecko jak i dorosły, powinien czuć się bezpiecznie w swoim społeczeństwie. Dzieci w wieku szkolnym potrzebują jednoznacznych informacji i norm, które pozwolą im bezpiecznie poruszać się w świecie i dlatego bardzo ważne jest uwrażliwienie ich na zagrożenia dla zdrowia i życia, które mogą pojawić się podczas poruszania się w ruchu drogowym. Każdy człowiek, duży lub mały, może być świadkiem wypadku drogowego czy nieszczęśliwego zdarzenia, w wyniku którego zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie.  Od tego czy znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział, co robić, nie straci głowy i bez wahania zacznie pomagać, może zależeć nasze życie. Aby pomóc, trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Prostych czynności ratujących życie może nauczyć się każdy, warto więc rozpocząć taką naukę już w wieku kilku lat.
Radom jest miastem o dużym natężeniu ruchu drogowego, a nasza szkoła usytuowana jest w pobliżu bardzo ruchliwych ulic i skrzyżowań oraz przejść dla pieszych zarówno z sygnalizacją świetlną jak i bez sygnalizacji. My – nauczyciele jesteśmy przekonani o tym, że edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa w znacznym stopniu podniesie świadomość naszych wychowanków na temat zagrożeń  z jakimi mogą się spotkać w ruchu drogowym – w drodze do i ze szkoły. Kierując się troską o zdrowie  i bezpieczeństwo naszych podopiecznych pragniemy wyposażyć ich w takie umiejętności i wiedzę, by mogły samodzielnie uczestniczyć  w ruchu ulicznym z zachowaniem i przestrzeganiem jego elementarnych przepisów i w tym celu podejmujemy szereg działań, akcji, organizujemy konkursy i akademie szkolne.

Projekt edukacyjny "Bezpieczna droga">>

NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

 
BEZPIECZNA DROGA – MAŁY RATOWNIK

Uczniowie klas trzecich przez cały rok szkolny poznawali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach w roli pieszego , rowerzysty, pasażera  oraz użytkownika środków transportu publicznego. Uczyli się również, w jaki sposób prawidłowo i skutecznie udzielić pierwszej pomocy  osobie poszkodowanej . Zajęcia prowadzone były w świetlicy przez p. Monikę Orzechowską i p. Annę Russ , odbywały się dwa razy w tygodniu i miały charakter teoretyczno-praktyczny. Efektem pracy uczniów były własnoręcznie wykonane przewodniki o bezpiecznym ruchu drogowym i pierwszej pomocy przedmedycznej.  Autorzy najbardziej starannych przewodników zostali nagrodzeni książeczkami z hasłem przewodnim „Bezpieczna Droga”.

KONKURS „MISTRZ ZNAKÓW DROGOWYCH”
 Konkurs „MISTRZ ZNAKÓW DROGOWYCH” sprawdzający znajomość znaków drogowych wśród uczniów klas trzecich rozstrzygnięty. Konkurs odbywał się w świetlicy szkolnej i miał charakter indywidualnego testu. Każdą klasę trzecią reprezentowało trzech uczniów.
          I miejsce i tytuł MISTRZA ZANAKÓW DROGOWYCH przyznano Nadii Fituch z kl. IIIb, II miejsce zajął Jakub Boruciński kl. IIIa, III miejsce przypadło w udziale Mai Piechowicz kl. IIIC.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Żarty i fałszywe zgłoszenia kierowane na numer 112 to prawdziwa plaga. Znaczna część dzwoniących nie potrzebuje wcale pomocy, a telefonuje jedynie dla zabawy… A przecież „numer 112 to numer, który ratuje życie i nie można go używać przy zabawie”! Takie i inne hasła uczniowie naszej szkoły prezentowali na akademii, zorganizowanej w lutymo z okazji obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Uroczystość zorganizowano i przeprowadzono pod kierunkiem nauczycieli szkolnego zespołu BRD. 
W czasie akademii dzieci wysłuchały najważniejszych informacji o numerze 112, obejrzały film edukacyjny „112”.  Dowiedziały się do czego służy numer alarmowy 112 oraz jak należy się zachować dzwoniąc na niego. Z przedstawionego filmu uzyskały informację o tym, że numer ten jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym i można się z nim łączyć zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, że kierowanie połączeń na numer alarmowy 112 jest bezpłatne, a numer 112 można wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM. Zwrócono uwagę na to, że numer 112 służy wyłącznie do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Nigdy nie dzwonimy na niego, gdy nie występują powyższe zagrożenia oraz w  sytuacjach fikcyjnego zdarzenia lub dla zabawy.
Szczególnym punktem akademii był konkurs sprawnych rąk „Telefon komórkowy”, w ramach którego przedstawiciele klas składali tekturowy telefon komórkowy, a następnie demonstrowali wzywanie służb alarmowych.
Podczas akademii uczniowie obejrzeli bajkę „Doktor Kręciołek uczy ratować”, zaprezentowane im zostały praktyczne ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (pozycja boczna ustalona oraz resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Pokaz był swoistą lekcją wzywania służb ratunkowych oraz udzielania pierwszej pomocy. Był lekcją, która zakończyła się sukcesem, gdyż uczniowie poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania quizowe, które zaprezentowano na podsumowanie akcji.
Pamiętaj! Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zastanów się – TY też możesz kiedyś potrzebować pomocy!

 

Spotkanie klas I z przedstawicielami policji w ramach akcji:
Bezpieczna droga do szkoły oraz Kierowco, nie polujmy na zebrach!
 
Bezpieczeństwo uczniów jest jednym z najważniejszych priorytetów w naszej szkole, zaś początek roku szkolnego stanowi doskonałą okazję do przypomnienia zasad bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. Dlatego już 4 września 2018 roku odbyło się spotkanie naszych najmłodszych uczniów – dzieci z  klas I i ich wychowawców z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego, którzy realizują akcje Bezpieczna droga do szkół oraz Kierowco, nie polujmy na zebrach!
Pani Dyrektor Małgorzata Suligowska powitała i przedstawiła gości: młodszą aspirant Ewelinę Stróżkę, sierżanta sztabowego Marcina Sawickiego oraz podinspektora Stanisława Popiela. Dzięki ciekawej prezentacji multimedialnej i filmom uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze dla nich znaki drogowe, zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz poruszania się po drogach i ścieżkach rowerowych. Policjanci radzili, jak unikać niebezpieczeństw pokonując codzienną drogę do szkoły i domu. Zwrócili też dzieciom uwagę na obowiązek używania elementów odblaskowych podczas poruszania się poza terenem zabudowanym po zmierzchu i podarowali wszystkim uczestnikom spotkania znaczki odblaskowe. Niezwykle ważne jest zastosowanie wszystkich zasad w praktyce. Dlatego po części teoretycznej dzieci udały się na pobliskie skrzyżowanie i przejście dla pieszych, by tam pod okiem specjalistów z policji sprawdzić swoje umiejętności.
Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Mimo młodego wieku wykazywali się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę, a otrzymane odblaski od razu przyczepili do plecaków szkolnych.


NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

MISTRZ ZNAKÓW DROGOWYCH
6 kwietnia 2018r.w świetlicy szkolnej miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu „Mistrz znaków drogowych”. Zadaniem uczniów klas trzecich było kolorowanie, nazywanie i segregowanie do odpowiednich grup znaków drogowych. Spośród 16-u uczestników konkursu tytuł Mistrza i zaszczytne pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Turek z klasy IIIe. Drugie miejsce zajął Aleksander Ośka – kl. IIIa. Przyznane zostały również dwa równorzędne miejsca trzecie dla Pawła Kośca – kl. IIIb oraz Kuby Skiby – kl. IIId. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody. Mamy nadzieję, że znajomość znaków drogowych zwiększy bezpieczeństwo dzieci podczas użytkowania drogi jako piesi i rowerzyści, a już wkrótce ułatwi zdobycie karty rowerowej.
Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy. 

BANK ODBLASKÓW

PSP nr 15 uczestniczy w programie B&N czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony,
opracowanym przez Komendę Miejską Policji w Radomiu.
Celem nadrzędnym programu jest ograniczenie liczby ofiar wypadków drogowych wśród pieszych i rowerzystów oraz upowszechnianie u dzieci młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie. W związku z uczestnictwem szkoły w programie B&N,
chcielibyśmy utworzyć w naszej placówce BANK ODBLASKÓW, co pozwoliłoby na „drugie życie odblasku”. Zbiórka nieużywanych elementów odblaskowych pozwoli na obdarowanie innych osób nie posiadających takowych elementów, co z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Wszystkie odblaski, które znajdą się w BANKU ODBLASKÓW zostaną rozdane podczas akcji profilaktycznych osobom, które ich nie posiadają. Nieużywane odblaski prosimy wrzucać do skrzyni BANK ODBLASKÓW, która znajduje się w świetlicy szkolnej. Akcja trwa do 21 marca.
Zapraszamy do udziału!!!

"Bezpieczny pierwszoklasista"

Dnia 31 stycznia 2018r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie w ramach akcji „Bezpieczny Pierwszoklasista”, która skierowana była do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i ich rodziców. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Spotkane poprowadzili: Pan Zbigniew Mazurkiewicz - zastępca dyrektora WORD oraz Pan Tomasz Sotowski - pracownik WORD.
Dzieci obejrzały film pt. „Odblaski nocą”. Następnie zaproszeni goście wygłosili prelekcję na temat obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Zwrócili się ze szczególnym apelem do rodziców, by przypominali dzieciom o noszeniu takich odblasków, ponieważ uczestnik ruchu widoczny na drodze może uniknąć wielu zagrożeń.
Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali wyprawkę dla Pierwszaka, która zawierała opaski i zawieszki odblaskowe. Dzieciom bardzo podobało się spotkanie i otrzymane upominki. Zapewniły, że będą chętnie je nosić.

galeria>>

Spotkanie z policją - bezpieczeństwo najważniejsze!

W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi, w drugim tygodniu listopada 2017r. do klasy Ia zaproszono funkcjonariuszki policji z I Komisariatu Policji w Radomiu. Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w drodze do szkoły i poza szkołą. W klasie panie zaprezentowały serię krótkich filmów edukacyjnych dotyczących niebezpiecznych sytuacji, z jakimi mogą się uczniowie spotkać na co dzień. Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówili sposoby unikania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które powinien posiadać każdy uczeń. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Wykazały się znajomością 5 zasad przechodzenia przez jezdnię i numerów alarmowych służb ratowniczych oraz opowiedziały kiedy można z nich korzystać.                                                        Dodatkową atrakcją był zaprezentowany mundur bojowy policji. Jego poszczególne elementy dzieci mogły założyć, dowiedzieć się więcej o ich zastosowaniu.  Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki oraz edukacyjne malowanki utrwalające zasady ruchu drogowego. Spotkanie przebiegało w przyjaznej, miłej atmosferze. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze,  w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

galeria>>

Festyn Mieszkańcy - Mieszkańcom

22 października 2017 r w niedzielne popołudnie na radomskim Rynku odbył się Festyn Mieszkańcy- Mieszkańcom. Taka impreza odbyła się po raz pierwszy. I choć pogoda nie rozpieszczała to humory dopisywały wszystkim. Była muzyka i tańce, pokazy, warsztaty, konkursy i wspólna zabawa. Swoje umiejętności zaprezentowała również grupa Małych Ratowników z  naszej szkoły przygotowanych przez nauczycieli świetlicy Panią Monikę Orzechowską i Panią Annę Russ. Uczniowie: Magdalena Drabik, Aleksandra Kamińska, Judyta Farbiś, Jakub Walkowski oraz Michał Stańczyk pokazali, jak prawidłowo i skutecznie wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej oraz wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 112. Pokaz został zorganizowany w celu podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności mieszkańców Radomia w zakresie udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Przedstawiciele naszej szkoły zaprezentowali wysoki poziom umiejętności ratowniczych , co zostało docenione przez uczestników Festynu, którzy nagrodzili grupę małych ratowników gromkimi brawami.

NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Regulamin Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy z zakresu BRD w ramach ARD>>

Regulamin szkolnego konkursu "Bezpieczni na drodze">>

Regulamin szkolnego konkursu plastycznego "Numer alarmowy: 112">>

Regulami konkursu "Znamy znaki drogowe">>

WYRÓŻNIENIA AKADEMII RUCHU DROGOWEGO

Wewnątrzszkolny etap konkursu Akademia Ruchu Drogowego odbył się 9 maja . Miał charakter testu sprawdzającego wiedzę z zakresu BRD i pierwszej pomocy. Przystąpiło do niego 15-u uczniów z klas trzecich. Nalepsze wyniki uzyskali Maksymilian Mikulski kl. IIIa, Magdalena Drabik kl. IIIc, Judyta Farbiś kl. IIIa i Michał Stańczyk kl. IIIe. Uczniowie otrzymają wyróżnienia Akademii w postaci dyplomów i nagród. Laureaci konkursu będą uczestniczyli także w pokazach udzielania pierwszej pomocy w czasie Festynu Rodzinnego.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI POLICJI

W ciągu całego roku szkolnego organizujemy w szkole szereg akcji profilaktycznych mających na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w drodze do i ze szkoły. Wierzymy, że wiedza zdobyta w czasie takich prelekcji sprawi, że  nasi podopieczni będą bardziej przezorni i bezpieczni, a wzywanie służb ratowniczych i udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym pozostanie tylko w sferze teorii.
Jedno z takich spotkań miało miejsce w czasie trwającego w szkole półzimowiska. Na spotkanie z uczniami przybyła policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Funkcjonariuszka policji przeprowadziła prelekcję o bezpieczeństwie na drogach, o znaczeniu odblasków i obowiązku ich noszenia, o przestrzeganiu elementarnych zasad dotyczących przemieszczania się po drogach nie tylko w roli pieszego, ale też kierowcy czy pasażera. W miłej i przyjaznej atmosferze przypomniała uczniom, jak bezpiecznie pokonywać drogę do szkoły, spędzać wolny czas podczas zabaw i jak należy prawidłowo zachowywać się w różnych niebezpiecznych sytuacjach, tak aby dzieci były zawsze bezpieczne. Policjantka tłumaczyła dzieciom, jak ważna jest jazda w fotelikach i z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Ogromną atrakcją spotkania była możliwość przymierzenia policyjnej kamizelki odblaskowej oraz czapki i empiryczne przekonanie się o tym, że odblaski naprawdę świecą! Na zakończenie prelekcji dzieci rozwiązały multimedialny quiz prowadzony przez animowanego bohatera Spongeboba. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym nasi podopieczni zaśpiewali piosenkę „Halo panie policjancie”.

galeria>>

DZIECI DZIECIOM –PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE „LEŚNA SZKÓŁKA ZASAD RUCHU DROGOWEGO”
Od września realizowany jest w naszej szkole program innowacyjny „Bezpieczeństwo na scenie, czyli jak językiem sztuki uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa”, którego głównym celem jest przygotowanie dzieci w wieku wczesnoszkolnym do  bezpiecznego funkcjonowania w ruchu drogowym poprzez wykorzystanie ich naturalnych predyspozycji do naśladowania i odgrywania ról.
W ramach programu uczniowie przygotowali przedstawienie pt. „Leśna szkółka zasad ruchu drogowego”, które następnie zaprezentowali dzieciom z klas młodszych, m. in. na szkolnej świetlicy. Mali aktorzy wcielili się w role leśnych zwierzątek i przekazali widzom wiele cennych rad dotyczących poruszania się po drogach oraz noszenia odblasków. Podczas inscenizacji zwierzęta udowodniły też, że znają zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej: potrafią ocenić stan poszkodowanego, ułożyć go w pozycji bocznej czy przeprowadzić resuscytację. Lekcja zaprezentowana przez leśne zwierzątka bardzo podobała się oglądającym, o czym świadczyły gromkie brawa. Z pewnością przyczyniła się też do zwiększenia ich świadomości w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
galeria>>

DZIEŃ ODBLASKÓW
25 stycznia na terenie naszego województwa obchodzony był Dzień Odblasków. Uczniowie z naszej szkoły ochoczo włączyli się w realizację tej akcji udowadniając tym samym, że wiedzą, jakie ważne jest noszenie elementów odblaskowych.
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA – ZAJĘCIA INSTRUKTAŻOWE
Nasza szkoła od kilku lat realizuje program edukacyjny wypromowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Program ten nosi tytuł „Ratujemy i uczymy ratować”. Mamy świadomość tego, że każdy człowiek, uczestnik ruchu drogowego może być świadkiem wypadku, w wyniku którego zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie.  Od tego czy znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział, co robić, nie straci głowy i bez wahania zacznie pomagać, może zależeć nasze życie. Niesienie pomocy jest zatem czynnikiem wpływającym na zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych.
W naszej szkole uczymy się i doskonalimy umiejętność udzielania pierwszej pomocy przez cały rok szkolny, zarówno na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Kilka razy w ciągu roku prowadzimy zajęcia instruktażowe z udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas 0 oraz 1-6. Takie zajęcia odbyły się również w okresie przedferyjnym. Przeszkoleni nauczycieli uczyli swoich wychowanków jak bezpiecznie poruszać się po drogach, jak zachować się w sytuacji wypadku, jak udzielić poszkodowanemu pomocy oraz jak wezwać służby ratownicze. Nie zabrakło również zagadnień związanych z bezpieczeństwem podczas zimowego wypoczynku w górach czy nad wodą. W trakcie zajęć instruktażowych wykorzystano elementy mobilnego miasteczka drogowego oraz manekiny Littre Ann. Dzieci uczyły się jak być bezpiecznym poprzez ćwiczenia praktyczne i zabawę, odgrywając scenki dramowe, śpiewając piosenki oraz oglądają filmy i programy edukacyjne.

galeria>>

Nasza szkoła aktywnie uczestniczy w realizacji zadań z zakresu BRD. Kładziemy duży nacisk na wczesną edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nasze działania podejmowane są zgodnie z harmonogramem projektu „Bezpieczna droga” na kolejne lata nauki szkolnej, nad realizacją których czuwają koordynatorzy będący członkami zespołu BRD. W bieżącym roku szkolnym nasze aktywności obejmują: 

1. Projekt edukacyjny  „Bezpieczna droga”.

2. Program innowacyjny „Bezpieczeństwo na scenie, czyli jak językiem sztuki uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa”

3. Udział w programie B&N CZYLI „Bezpieczny i Niechroniony”,

4. Udział w programie „Ratujemy i uczymy ratować”

5. Udział w akcji Echa Dnia „Pierwszaki - Zdrowo i bezpiecznie” - Spotkanie uczniów klas pierwszych z przedstawicielami Straży Pożarnej, Policji i Wordu. 

Uczniowie  klas pierwszych: Ia, Ib, Ic, Id, If uczestniczyli w zorganizowanej przez „Echo Dnia” akcji „Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie”. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Muzycznych  imienia Oskara Kolberga w Radomiu. Dzieci dowiedziały się, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich kolegów, a także wzięły udział w atrakcyjnych konkursach. Prelekcje o bezpieczeństwie przygotowali przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, którzy wręczyli dzieciom elementy odblaskowe, które są bardzo ważne o tej porze roku. W akcję budowania świadomości bezpieczeństwa  włączyli się także strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami w licznych konkursach. Odpowiadały na pytania z zakresu bezpieczeństwa i zdrowego odżywiania. Muzeum Wsi Radomskiej przygotowało krótki quiz wiedzy o obiektach i działalności muzeum. Były to proste zagadki i oczywiście atrakcyjne nagrody w postaci gadżetów muzealnych. Firma Smaczek z Doliny Radomki również zorganizowała konkurs. Dzieci miały  za  zadanie zjeść jabłka. Wszyscy uczestnicy dostali trzylitrowe soki. 
Podczas imprezy nie zabrakło pamiątkowych grupowych zdjęć klas  z  Krówką Figą, Jeżem Edkiem oraz Panem Jabłuszkiem. Na zakończenie Krówka Figa wręczyła wszystkim dzieciom upominki od Zakładu Figarskiego Figand. Uczniowie otrzymali również od WORDu, upominki w postaci zestawów odblaskowych, a od  Smaczku z Doliny Radomki pyszne jabłuszka i soki. .
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom tego wydarzenia oraz sponsorom.
                               
  Tekst Lidia Michalska

6. Spotkanie z ratownikami medycznymi - zajęcia instruktażowe z udzielaniapierwszej pomocy.

W ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi, które organizowane są w naszej szkole odbyło się  spotkanie uczniów z klasy Ic i Ib z Ratownikami Medycznymi Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – Panem Mariuszem Wielochą i Panem Dariuszem Piaskiem. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących pracy ratowników medycznych. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, kształtowanie świadomości i postaw dzieci sprzyjających bezpieczeństwu swojemu i innych, doskonalenie umiejętności praktycznych. Zajęcia przeprowadzone były przez wykwalifikowanych Ratowników Medycznych, których zadaniem  było zapoznanie i przygotowanie  do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Bezpieczeństwo – zachowanie się w miejscu wypadku, sprawdzenie przytomności, wzywanie pomocy, sprawdzanie oddechu, pozycja boczna ustalona, resuscytacja krążeniowo – oddechowa, łańcuch przeżycia, podstawowe wyposażenie apteczki I pomocy -  to zagadnienia  które w sposób teoretyczny i praktyczny przedstawili ratownicy medyczni. 
galeria>>
                                                                    Tekst:  Lidia Michalska

7. Konkurs plastyczny „Bezpieczni na drodze”

8. Konkurs plastyczny „Numer alarmowy 112”

9. Akademia z okazji Dnia Numeru Alarmowego 112.

10. Z cyklu „Dzieci – dzieciom” - przedstawienie „Leśna szkółka zasad ruchu drogowego”

 

NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

BRD w naszej szkole>> prezentacja

Regulamin uzyskania karty rowerowej>>

Nowy projekt w ramach działań BRD.

Założenia projektu>>

W grudniu 2015 roku nasza szkoła została członkiem prowadzonej przez Komisję Europejską Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - największej platformy funkcjonującej w społeczeństwie obywatelskim dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W ramach platformy funkcjonuje ponad 2300 jednostek publicznych i prywatnych z różnych państw, które wcielają w życie działania i inicjatywy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego skierowane do społeczeństwa obywatelskiego. Działania te umacniają kulturę bezpieczeństwa ruchu drogowego w całej Europie, poprawiają ogólny stan wiedzy o przyczynach wypadków i pomagają opracować środki zapobiegawcze i rozwiązania.
Przystępując do projektu zakładamy, że działania dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym realizowane w naszej szkole, po opublikowaniu na stronie internetowej www.erscharter..eu staną się wsparciem i inspiracją do działań dla innych międzynarodowych członków platformy. Mamy tez nadzieję, że udział w projekcie dostarczy cennych wskazówek nam i dzięki temu podejmować będziemy ciekawe, niesprawdzone dotąd inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W RAMACH PROGAMU B&N

POBIERZ>>

Program profilaktyczny B&N

Założenia programu>>

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 realizuje w roku szkolnym 2015/2016 program profilaktyczny B&N czyli B jak bezpieczny N jak niechroniony, który wynika  bezpośrednio z Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020, a którego naczelnym mottem jest „WIZJA ZERO”, czyli zmniejszenie odsetka zabitych w wypadkach drogowych do zera.
Projekt powstał w Wydziale Ruchu Drogowego KWP z siedzibą w Radomiu, a jego uroczysta inauguracja miała miejsce 17 grudnia 2014 roku, w radomskiej Resursie Obywatelskiej. Cieszymy się, że mogliśmy wraz z naszymi uczniami uczestniczyć w tym wydarzeniu. Jesteśmy przekonani, że wczesna edukacja w zakresie bezpieczeństwa i podejmowanie działań mających na celu wzrost świadomości uczestników ruchu drogowego przyczynią się do wyeliminowania wypadków w ruchu drogowym.

"Pierwsza pomoc, to dziecinnie proste" - udział w festynie.

W niedzielę 13 września 2015 r. uczniowie z klasy 4 b uczestniczyli w Festynie Jesiennym zorganizowanym na Koziej Górze. Dzieci zaprezentowały na nim pokaz udzielania pierwszej pomocy według scenariusza filmu, który zapewnił im finał, a potem III. miejsce  w Ogólnopolskim Konkursie WOŚP. Pokazowi uważnie przyglądali się zgromadzeni mieszkańcy dzielnicy, którzy nagrodzili umiejętności dzieci gromkimi brawami. Uczniów do pokazu przygotowała pani Edyta Sadowska.